26aug
2013
3

Prečo homeschooling?

Naše dôvody, prečo sme sa rozhodli pre domáce vzdelávanie nášho nastávajúceho druháka.

  • Dôvod čisto pragmatický – chceme cestovať. Nič svetoborné, žiadne neobvyklé destinácie. Problém je v tom, že nás živí cestovný ruch a tak cez žiadne prázdniny nemáme kedy. Náš čas prichádza v októbri, novembri, apríli a máji. S domácou školou to bude jednoduchšie.
  • Nedostatočná výuka cudzieho jazyka v škole. Dotácia jedna hodina v týždni je sama osebe dosť úbohá a keď k tomu dodám, že sa učia úplne odznova pár základných slovíčok za celý školský rok podľa slabých učebníc… Nikto sa nenamáhal overiť si jazykovú úroveň detí.  Predpoklad „veď sú prváci, tak začínajú od nuly“ je v dnešnej dobe už celkom mimo. Overila som si to sama – všetci žiaci v triede mali angličtinu v škôlke a výborne ovládajú základnú slovnú zásobu (farby, zvieratká, počítanie apod.) Nechcem tento nedostatok riešiť jazykovou školou poobede na úkor voľného času.
  • Od domáceho vzdelávania si sľubujem aj elimináciu stresu v rodine. Uplynulý školský rok som mala pocit, že sa so synmi už ani normálne nerozprávam, len ich neustále niekam poháňam a dirigujem. Ráno „vykopať“ z postele, dostať ich včas z domu, poobede stihnúť a zladiť krúžky, potom úlohy, večer nahnať do postele. Ja viem, poznáte to všetci. Ja to tak však nechcem a keďže mám tú možnosť, aspoň to skúsim.
  • Individuálny prístup a vlastné tempo. Stotožňujem sa s postrehom Márie Montessori, že deti majú tzv. senzitívne obdobia, počas ktorých sa dokážu do nejakej problematiky zahĺbiť. U obidvoch synov mi to sedelo – v rôznych obdobiach sa vedeli sústredene na dlhý čas ponoriť do nejakej činnosti. Všimla som si to aj v škole. Niekoľko týždňov v novembri nášho prváka veľmi bavilo písať písaným písmom. Písal si sám pre seba, chválil sa nám, bol z toho nadšený. Po čase ho nadšenie prešlo a preklopil sa na druhý extrém – začal písanie neznášať. Keby v čase záujmu mohol prejsť celú abecedu, naučil by sa to s radosťou. Bohužiaľ, nepoznám veľa učiteľov, ktorí by takúto možnosť dokázali zladiť s hromadným vzdelávaním.
  • Možnosť vlastného výberu učebných materiálov. Absolútna väčšina učebníc na prvom stupni ZŠ sa v mojom hodnotení nachádza na škále „absolútne nepoužiteľné-použiteľných zopár strán v núdzovom prípade-dá sa, ale nie je to nič svetoborné“. (Česť tým pár výnimkám.) Vo výuke by som chcela okrem iného používať Montessori materiál a Hejného učebnicu matematiky, ktorá ma naozaj nadchla.
  • Chcela by som docieliť, aby bol pri vzdelávaní sa aktívny a sám sa zaslúžil o to, čo a kedy a do akej hĺbky sa chce naučiť. Naše školstvo zvedavosť a aktívnosť veru nepodporuje.

Články o našich aktivitách, úvahách, problémoch a spôsoboch výuky sem budem samozrejme pravidelne pridávať, tak neváhajte a nechajte si posielať novinky – formulár nájdete pod článkom.

3 komentáre

  • Ivka

    drzim palce!

  • Zuzana

    Velmi sa tesim na citanie toho vsetkeho, comu sa budete venovat, co spolu s dufkom vymyslite 🙂 nadchol ma napad z jedneho blogu, kde sa dohodli maminy cca15 -20, ze kazda vyrobi nejaku monte pomocku, aktivitku pre seba aj pre ostatne a ze si to povymienaju…myslim ze mali nejaky strop co sa tyka nakladu a este si to predtym odobrili, ze ano pridaj sa k nam, o toto mame zaujem aj my ostatne…myslim, ze je to fajn cesta ako usetrit cas, ak sa pozbera zodpovedna tvoriva partia a vysledkom moze byt kopec zabavy pre deturence 🙂 a znacne rozsirena kartoteka aktivitiek 🙂 nerozbehneme take cosi? ja viem ze ty budes asi riesit teraz intenzivnejsie kategoriu 7plus ale keby sme sa vrhli aj na 4 plus to by bolo fajn 🙂
    …a este som chcela, ze eliminacia stresu by bol pre mna jeden z klucovych momentov…vid.moja dilema ci poriesit skolku len na tri dni 🙂 prazdniny maju svoje caro a anetke sa do toho stresu nechce, aj ked sa na deti vekovopodobne tesi…
    z.
    ps: drzim palce 🙂

  • Mišo

    Ahoj Yfča, dobrý článok 🙂