18apr
2012
0

Cudzí jazyk v škôlke – špecifiká vyučovania

Aké sú špecifiká vyučovania cudzieho jazyka u 4-6 ročných detí? Čo ma pri mojich prvých skúsenostiach zaskočilo a prekvapilo?

  • Najviac mi dal zabrať škôlkársky humor. Deťom sú smiešne veci, ktoré nepripraveného dospelého skôr rozhodia ako rozveselia – kradnúť pomôcky zo stola a skrývať ich, triasť maňuške rukou celou silou, opakovať po sebe navzájom všetky možné hlúposti :-). Nájsť zlatú strednú cestu, pri ktorej deťom nielenže nepokazíme radosť, ale im k nej pridáme aj svojimi vlastnými nápadmi a pritom ich máme stále pod kontrolou, „na uzde“ – to je fakt umenie.
  • Deti (čím menšie, tým viac) potrebujú s niečím fyzicky manipulovať. Keď im nedám do ruky na hranie niečo súvisiace s učivom, nájdu si samé niečo iné :-). Takže čím častejšie zaraďovať buď fyzické aktivity – ukazovacie pesničky, chodenie po triede podľa inštrukcií, nosenie predmetov, alebo zamestnať rúčky rôznymi pomôckami – nalepovacie suché zipsy, filc, puzzle, apod.
  • Ideál je rozprávať len v cudzom jazyku. Avšak – hlavne spočiatku, na prvých hodinách – nedržala by som sa toho striktne. Rozhodne nie na úkor spádu a organizácie vyučovania. Ak sa začne hodina rozpadať, vznikne chaos, pokojne pár rýchlymi vetami vysvetliť aktivitu (alebo urobiť poriadok) po slovensky. (Ak niekto dokáže od začiatku používať len cudzí jazyk, klobúk dole, je to super. Ale mne dosť pomohlo oslobodiť sa od tohto ideálu, nemať zbytočne zlý pocit z toho, že sa to nepodarilo na prvý šup a postupne sa k tomu dopracovať.)
  • Deti nedeliť podľa veku, prípadne šikovnosti. Je to síce možno výhoda pre starších a šikovnejších, ale tým mladším potom chýbajú ťahúni a pomocníci. Deti sa najlepšie učia od seba navzájom.
  • Vyučovaciu hodinu radšej „vrstviť„. Navrhnúť si niekoľko (2-4) línií hodiny: ako základ postaviť naozaj minimum – len 2-3 nové slovíčka, ktoré sa počas hodiny zopakujú do nemoty veľa krát. Nad to pridať niekoľko súvisiacich fráz (jednu vetu, prípadne veľmi jednoduchú pesničku), ktoré tiež použijem často. V ďalšej línii použiť tie isté slovíčka a frázy v iných situáciách a širšom kontexte. Prípadne pridať pár slovíčok navyše. Takýmto štýlom si každé dieťa vyberie podľa svojich schopností – tí pomalší majú dosť možností získať základ, tí rýchlejší sa nebudú nudiť a pochytia toho viac.
  • Aktivity, pri ktorých deti pracujú individuálne (väčšinou rôzne výtvarné) a tým pádom sa pri nich výrazne prejaví rôzna rýchlosť práce, zaradiť (ak vôbec) až na koniec hodiny.