23júl
2012
0
Kartičkové hry

Kartičkové hry

Pre našu dvojročnú maláčku  som vytvorila kartičkové hry.   Maláci ešte nemajú taký cit pri manipulácii, aspoň tá naša z času na čas čosi, čo vie že nesmie, vychytí a buď to pokrkve, roztrhá alebo napchá si to do úst a uteká s iskierkami v očiach preč.  Skúša, čo my na to. Zalaminovanie, to je finta!

Laminované kartičky sa jej zapáčili. Aj keď sa zatiaľ nevydrží hrať s nimi dlho ani samostatne, je to príjemná obmena miesto knižiek. A samozrejme sa rada s nimi hrá aj po svojom. Niekedy sú to peniažky, ktoré rozdeľuje medzi mamušku a tatuška.  A niekedy sa dajú pekne napchať do kapsičky. Miluje promenádovanie s napchatými kapsičkami po byte :))

Hry, čo som vytvorila,  sú zamerané na rozvoj aktívnej slovnej zásoby malákov, stimuláciu reči a pozornosti. Inšpirovala ma  knižka o vývoji reči. Naša maláčka, keď sme sa vypytovali kde je to či ono, vedela v knižkách poukazovať všetko, no napriek našim snahám dlho mala v slovníku iba pár slov a na vsetko ostatné používala gestá a zvuky.  Vraví sa tomu pasívna slovná zásoba, dieťa rozumie, ale nepoužíva slová. Je to niekedy frustrujúce pre rodiča aj dieťa, najme ak zvuk pomenúva viacero predmetov a neporozumieme, čo dieťa pýta hneď. Aby tá naša slová začala používať aktívne, osvedčili sa nám dve rady z knižky:

  1. Kladenie ALEBO otázok. (Dieťaťu dávate na výber – Je to havo alebo auto? Je nútené vybrať si z ponúknutých slov. Je to lepšie ako oázka Čo je to?, kde si dieťa odpoveď musí vymyslieť samo. Na začiatku môžete za dieťa odpovedať, ale ono si rýchlo privykne na tento model otázok a začne používať slová.)
  2. Používanie jednoduchých viet, o slovo dlhších, ako používa dieťa.

A tieto dve rady si berieme k sdcu i pri hraní kartičkových hier. Pýtame sa ALEBO spôsobom a používame len krátke vety.

Hry som nazvala Čo bolo skôr?, Hľadaj Galinky! Postupne vám ich predstavím.

Čo bolo skôr?

Sada kartičiek obsahuje trojice obrázkov.  Cieľom hry je zoradiť trojice podľa toho, čo sa udialo skôr.

Hra môže prebiehať dvojkrokovo:

  1. Odhadnite, akú ma dieťa náladu, ako dlho bude ochotné sa hrať, či s celou sadou alebo len časťou. Rozložte obrázky. Vyzvite dieťa, aby našlo trojicu. Napríklad: Vyber obrázky, kde je havo a šunka!
    Prípadne na začiatku môžete deťom predkladať vytriedené trojice, maláčikovia však veľmi radi hľadajú, možno budete prekvapení, ako ľahko a rýchlo trojicu nájdu.
  2. Pomenujte spolu obrázky a otázkami napomáhajte dieťaťu zoradiť ich. Napríklad: Havko má šunku.  Havko papá šunku. Havko nemá šunku, havko má šunku v brušku. Má havko šunku ALEBO spapal šunku? …

Dieťa sa učí fomulovať vety v rôznych gramatických časoch, zároveň sa učí vnímať časovú následnosť, čo bolo skôr.

 

Hľadaj Galinky!

Sada katičiek obsahuje Galkinku v šatočkách zo šiestich látok. Ku hre patrí kocka, ktorej steny sú z týchto látok.

Hra je opäť dvojkroková:

  1. Rozložíte kartičky (zvážte, či celú sadu, či časť). Dieťa hodí kockou. Aká „látka“ padla? Napríklad modrá bodkovaná.
  2. Dieťa hľadá, kde je Galinka v šatočkách z danej látky. Prípadne hľadá len tričká, len sukničky, len nohavice z danej „látky“. (My to pri hre voláme farba… Aká farba padla?, Kde má Galinka modrú bodkovanú sukničku?… )

Deti milujú obrázky samého seba :)) Pri vývoji reči chvíľu trvá, než začnú používať vo vetách slovko ja a nie svoje meno…

Obe hry sú na predaj v mojej galérii.  Samozrejme  v hre Hľadaj… by vaša Lucka hľadala Lucku, alebo Peťko Peťka, ak by ste mi zaslali ich fotku. Že Peťkovia nenosia sukničky a šatočky? Všetky kartičky by mohli byť pre chlapcov nohavicové, prípadne pridám iný detail, ktorý sa bude hľadať, loptu, či lopatku vo farbe, ktorá padla na kocke.