29máj
2010
8

Látkové plienky

Prečo som sa pri druhom synovi opäť rozhodla pre látkovky?
Článok na povzbudenie pre tých, ktorí o tejto alternatíve rozmýšľajú.

Prečo áno?

Výhody látkových plienok z mojej vlastnej skúsenosti:

  • sú ekologické
  • lepšie dýchajú, priateľské k bábätkovskej pokožke
  • suma sumárum výrazne lacnejšie
  • nikdy nepretečú, na rozdiel od jednorazových

Nechcem zovšeobecňovať, niekomu sa to možno nestáva. Moji obaja synovia však prvých 6 mesiacov nakladali do plienky aj niekoľkokrát za deň a v jednorazovkách to pretieklo takmer vždy.

  • dieťa sa naučí skôr na nočník

Tiež to zrejme neplatí stopercentne. Prvý syn však bol bez plienky dlho pred dvoma rokmi a mladší od cca 10 mesiacov kaká výlučne do nočníka. Podotýkam, že sa o to nijak zvlášť nesnažím, iba čo ho na ten nočník posadím. Keby tam sedieť nechcel, nijak ho nenútim…

  • aj bez poštoliek zabezpečené balenie na široko
  • mäkší dopad pri pádoch, keď sa bábo učí chodiť

Prečo nie? …ako zmierniť skutočné nevýhody

  • je s nimi viac práce

Kto nenávidí pranie, asi ťažko sa pre ne rozhodne. Ale kto je vysadený skôr na iné domáce práce, zistí, že to nie je až taká strašná robota. Moderné látkové plienky sa nežehlia a hodiť ich do pračky a vyvesiť, to je raz-dva. Ja som si v tom našla aj svoje pozitívum. Miniatúrne bábätkovské vecičky som nechcela prať s našimi a pranie v rukách z celého srdca neznášam. Nebyť plienok, do pračky sa nenazbierajú ani za týždeň.

  • vysoká jednorazová počiatočná investícia

Pre koho je finančné hľadisko to najdôležitejšie, dá sa tu trochu pomôcť. Buď používať klasické štvorcové plienky – najlepšie, ak sa ešte u niekoho z rodiny nájdu odložené. Dokúpiť k nim už len kvalitné vrchné nohavičky a Snappi sponku. Alebo si ušiť vlastnoručne doma – ide to celkom rýchlo a je to jednoduché, strihov je na internete dosť. Tiež sa dá múdro vyberať, hľadať akcie a z druhej ruky.

  • moderné látkovky dlhšie schnú

Naozaj sa u nás doma stále niečo suší. Mne to neprekáža, ale ak máte málo priestoru, treba si to premyslieť.

  • sú na bábätku objemnejšie

Pravda, len neviem, či až taká nevýhoda. Podľa mňa je to tomu bábätku jedno… Ani jeden z mojich synov nijak nezaostával v motorickom vývine.

Prečo nie? …nepravdivé negatíva

Takzvané nevýhody, ktorými sa oháňajú tí, čo to nikdy neskúsili:
[box type=“note“]ťažšie sa bábätku nasadzujú[/box] Nemusí to byť pravda. Dnes je taký široký výber látkových plienok, že záleží na tom, čo si zvolíte. Ak ostanete pri klasických štvorcovkách, do ktorých sme boli balení my, tak sa s nimi naozaj trošku zložitejšie narába. Ale kto sa naučí, nie je to až taká hrôza. A kto chce, vyberie si tzv. all in one, do ktorých sa bábätko zabalí presne tak isto, ako do jednorazoviek.
[box type=“note“]nedržia na dieťati, zosúvajú sa[/box] Kto toto tvrdí, má predstavu bábätka spred 50 rokov… Absolútny nezmysel, ba priam opak je pravdou. Vrchné nohavičky sú dnes také kvalitné a existujú premyslené spony na plienky, takže držia oveľa lepšie, ako poniektoré jednorazovky.
[box type=“note“]treba častejšie prebaľovať[/box] Tak toto je pravda, ale nie nevýhoda, lež obrovská výhra pre dieťa. Aj v jednorazovkách by sa totiž dieťa malo prebaľovať rovnako často, ale mnohí rodičia to zanedbávajú. Plienka vyzerá byť suchá a ešte k tomu je to drahé, nechajú mu ju dlhšie…
[box type=“note“]nie je to až také ekologické, ako sa propaguje – tá spotreba vody na pranie!!![/box] Tento argument ma dokáže pekne rozčúliť. Na výrobu jednej papierovej plienky sa spotrebuje niekoľkonásobne viac vody ako na opranie látkovej. Avšak plienky si nevyrábame doma a tak čo oči nevidia…
[box type=“note“]v konečnom dôsledku nie sú lacnejšie, keď si k tomu prirátate prášok na pranie…[/box] Čo vyjde lacnejšie, o tom ťažko polemizovať, pretože tak ako si môžem kúpiť lacnejšie alebo drahšie jednorazovky, tak isto si môžem vybrať medzi látkovými. A tam sú tie cenové rozdiely ešte výraznejšie. Čo ma však na tomto argumente zakaždým udiví – odkiaľ títo ľudia vedia, že používam prášok na pranie? 🙂 Keď si už niekto zvolí látkové plienky, zväčša sa zamýšľa aj nad tým, ako sa dá ekologicky a šetrne prať. Ja osobne používam vlastnoručne vyrobený mydlový gél, ktorý ma vyjde asi tak euro na mesiac….
[box type=“note“]Čas, ktorý by som strávila praním, radšej venujem dieťaťu.“[/box] Kto tvrdí, že sa to vylučuje? Sledovať pračku a pomáhať vešať prádlo je obľúbená zábava vari pre všetky deti. Tak šup s ním do šatky či babyvaku!

8 komentárov

  • Zofia

    Aky super prehladny popis! A aky pravdivy! Pri prvom synovi som pouzivala jednorazove plienky, ale to mnozstvo odpadu mi riadne vadilo. Zial, nemala som cas na hladanie alternativ a prieskum trhu. Pri druhom synovi som bola pevne rozhodnuta pouzivat latkove plienky a nelutujem, vyhovuju mne aj synovi ;o)
    K beznemu pouzivaniu jednorazoviek by som sa uz nevratila, aj ked priznavam, ze za urcitych okolnosti bodnu: kym babo nema tak 4-5kg, latkovky su na nom obrovske a ja som mala dojem, ze maly lezi „dolu hlavou“, tak som ich zacala pouzivat ked mal nieco cez mesiac; pampersky pouzivam na noc, syna uz cez noc neprebalujem a bojim za, ze by ho vlhka latkova plienka chladila; ked ideme autom na dlhsiu cestu a ja viem, ze syn bude spat aj 4-5hod a sediet, radsej mu dam pampersku (kedze pri sedeni zadocek tlaci na latkovu plienku, po dlhsej dobe tazsie saje a hoci nepretecie, moze z nej navlhnut oblecko); na dovolenkach, kde nemam pracku pouzivam jednorazovky. Taketo ojedinele pouzivanie jednorazoviek a podstatne mensie mnozstva odpadu uz moje svedomie celkom zvlada ;o)

  • Zuzana

    Dobry deň
    a mohla by som sa opytat aku znacku plienok ste pozivali, mohli by ste mi nejake doporucit a ako to presne funguje? prave sa totiz rozhodujem medzi jendorazovymi alebo zainvestovat do latkovych. Mam spravnu predstavu, že kupim nohavicky (myslim ze sa daju posuvat na tri velkosti), potom dam do nich plienku a nakoniec este separacnu vlozku? ta vlozka funguje tak ze sa potom pokakana môze vyhodit alebo ju tiez treba prat a tie plienky ked su spinave tak ich treba aj nejako vopred- hned pouzite namocit aby to zislo alebo len dat do uzavretej nadoby a potom oprat. a ako si prosim vyrabate ten mydlovy gel? vopred dakujem velmi pekne za informácie – velmi by ste mi pomohli ak odpoviete kedze uz mam v tom dobry chaos. Pekny den zuzana

    • Yfča

      Ja používam popolini, ale keď som si ich zaobstarávala (pred skoro piatimi rokmi), veľmi u nás na výber nebolo. Teraz je ich neúrekom a ja iné odskúšané nemám, takže v tom ťažko poradím. Ale kamarátky, ktoré majú plienky slovenskej výroby – baby-lucy – sú všetky spokojné. Sú u nás asi najlacnejšie a kvalitné.
      Ich použitie ste popísali presne, akurát navrch sú ešte potrebné nepremokavé nohavičky. Ja osobne separačné vložky (to je tá najvnútornejšia vrstva, čo sa dá pokakaná vyhodiť, inak pár krát preprať) nepoužívam, ale niektoré kamarátky si ich pochvaľujú. Moji obaja synovia najprv nakladali do plienky toľko, že to žiadna separačka nezachytila a potom sa zase veľmi rýchlo naučili kakať na nočníku, takže pre mňa boli zbytočné.
      Mydlový gél je úplne jednoduchý: Do cca 10 litrového vedra nastrúhate jedno obyčajné mydlo na pranie (tuším sa dajú kúpiť aj mydlové vločky, potom odpadá to strúhanie). Môžete pridať aj sódu na pranie, prípadne nastrúhané žlčové mydlo. Zalejete vriacou vodou a miešate, kým sa celkom nerozpustí. Potom ešte dolejete vodu na tých zhruba 10 litrov a prelejete do vhodných nádob. Hotovo.
      Ja osobne plienky skladujem v uzatvorenom vedre. Pokakané prešpricujem sprchou rovno do záchoda, vyžmýkam, pretriem tekutým žlčovým mydlom a dám k ostatným. Periem každý druhý – tretí deň.
      Chcela som o látkovkách písať aj ďalšie články, ale potom som našla super prehľadné informácie na adrese: http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-plienkach/ , takže sa mi zdá zbytočné písať o tom znovu. Tak sa prípadne skúste pozrieť aj tam.
      Ak by ste mali mali akékoľvek ďalšie otázky, rada podporím vaše rozhodnutie pre látkovky! 🙂 Určite to stojí za to.

      • Mirec

        Ahoj Yfča, čisto náhodou, dá sa na dobré opranie plienok použiť aj pracia guľa? Ešte ju síce nemáme doma, lebo ani neviem, či to naozaj funguje na bežné pranie, ale ak to náhodou operie bežné veci, mohlo by to byť dobré aj na plienky. 🙂 Inak, máme tvrdú vodu, čo sa dá použiť na dobré opranie pri takejto vode? Calgon sme doteraz nepoužívali ani na bežné pranie a netuším, či je vlastne vhodný na pranie plienok. Ďakujem.

        • Yfča

          Ahoj, pracia guľa je fajn, používam ju, ale zvyknem dať aj trochu klasického prášku. Vďaka nej nedávam vôbec aviváž, naozaj funguje na zmäkčenie prádla. Ono nič z tých alternatívnych spôsobov nevyperie tak, ako prášky. No napriek tomu som deťom prala aspoň do jedného roka bez chémie – práškov. Mne osobne nevadilo, že plienky nie sú bieloskvúce. A na zmäkčenie vody sa dá pridať obyčajný ocot.

          • Zuzana

            Ahoj,
            pouzivam latkovky, periem v slize.. no viem ze sliz sa nema pouzivat na plienky s fleesu. Aj na niektorych plienkach co som kupila (napr. Tots) pisu ze sa nemaju prat s mydlom. A ked mam prat par plienok bez mydla tak to sa mi neoplati prat na 60tku 2x, teda radsej pouzijem nemydlovy prostriedok na vsetko. So slizom som inak spokojna, periem vsetko okrem fleesu a vlny.

  • Zuzana

    dakujem velmi pekne za informácie prestudujem a dufam ze budem mudrejsia 🙂 ak nieco tak sa este ozvem.

  • Mziskova

    Ahoj Zuzka,
    mozno to uz nie je pre Teba aktualne, ale aj ja pouzivam popoliny plienocky a som maximalne spokojna. Pouzivala som aj separacky, ale asi od 5 mesiacov kakame do zachodika, tak som separacky vyprala a odlozila :). Plienky su stale v super stave, periem asi len raz za tyzden, nakolko skusame aj bezplienkovu komunikacnu metodu a som velmi spokojna. Teraz ma Gretka 8 a pol mesiaca, zatial ziadne zubky, tak uvidim ako sa to bude dalej vyvijat.