04apr
2014
2

Platónske telesá

Téma pre druháka na domácom vzdelávaní. Znie to záhadne? Príliš odborne? Veru v ISCEDe ju nenájdete. Napriek tomu som presvedčená, že je viac než vhodná. Uchopiteľná dokonca aj pre škôlkárov, samozrejme len do istej hĺbky. A najmä – ukáže deťom, že aj v matematike sa dá žasnúť, obdivovať, cítiť vzrušenie a mravenčenie ako pri sledovaní umeleckého diela. Obávam sa, že len málo detí zažilo nadšenie z matematiky v škole na prvom stupni ZŠ. O čo teda ide?

Platónske telesá sú konvexné mnohosteny, vymedzené pravidelnými zhodnými mnohouholníkmi. Po lopate povedané – 3D útvary, ktoré sú poskladané zo samých rovnakých trojuholníkov, štvorcov alebo päťuholníkov. (Ak chcete presnejšiu definíciu, prečítajte si prácu Doc.PhDr. Olivera Žideka, CSc.) Existuje ich práve 5. Platónske telesá fascinovali ľudí veľmi dávno – boli známe už v dobách pred Platónom. Prisudzovalo sa im mnoho – niekedy až zázračných – vlastností.

A čo sme s nimi robili doma? (Synovia budú mať 8 a 5 rokov.) Materiály – pracovné listy – si môžete stiahnuť zadarmo v našom obchodíku. Krásu tejto témy si vychutnáte, až keď si to ozaj všetko narysujete :-).

  1. Koštovka na úvod – podľa jednoduchých inštrukcií typu „pospájaj body“ narysovať pravidelný dvanásťsten (samozrejme len jeho 2D zobrazenie) a v tajničke vylúštiť jeho názov. To isté aj s dvadsaťstenom (ikosaédrom).
  2. Všetky platónske telesá sme si postavili 3D – skúsili sme použiť špajle a „gumené“ cukríky (rozkrojených medvedíkov), papier – našla som skvelé návody na origami dodekaéder a ikosaéder, a napokon stavebnicu Zometool.
    origami platonske telesa
  3. Vyplnili sme v tabuľke údaje o platónskych telesách: počet hrán, vrcholov, stien, typ steny, počet hrán pri vrchole.
  4. Intuitívne sme sa dopracovali k pojmu „priemet“ a jeho významu. Rozhovor o premietaní v kine a opäť tajnička.
  5. Rysovanie priemetov platónskych telies – úlohy zadané geometrickým „tajným písmom„.
  6. Určovali sme, ktorý priemet by mohol patriť ku ktorému telesu. Pre názornosť sme si premietali naše vyrobené platónske telesá v tmavej kúpeľni na bielu stenu. To sa páčilo aj mladšiemu.
  7. A napokom sme si pozreli parádne prezentácie – v prvej sú ukázané priemety platónskych telies, ich výskyt v prírode a ich dualita – fascinujúca to vec. Ďalšia je skôr taká pocitovka – hranie sa s obrazcami. Posledná je anglická srandička-pesnička pre deti.
  8. Môžete si vyrobiť aktuálny kalendár v tvare dodekaédra.

platonic solids

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

2 komentáre

  • Zuzana H.

    Žasnem! Vďaka za inšpiraciu. 🙂

    • Yfča

      A ja dakujem za ocenenie a komentarik!