19dec
2011
6

Prečo nosiť bábätko a batoľa?

Dôvody sa dajú zhrnúť do dvoch jednoduchých bodov:

  • je to prospešné pre celkový rozvoj bábätka
  • je to praktické pre mamičku (či iného opatrovateľa)

Rozmenené na drobné:

  • Nosené dieťa je v centre diania, ale nie stredobodom pozornosti. Ideálna kombinácia pre jeho rozvoj. Má množstvo prirodzených podnetov, učí sa byť súčasťou spoločnosti.
  • Mnohým deťom trpiacim kolikami niektoré polohy nosenia výrazne uľavia. Taktiež náročné bábätká, ktoré sú večne nespokojné, sa nosením utíšia.
  • Keď je dieťa zvyknuté na nosič, máte jednoduchý prostriedok ako mu zabezpečiť pocit bezpečia kamkoľvek idete. Pri cestovaní, na návšteve, u lekára – v nosiči sa skôr upokojí, či zaspí.
  • Ak má vaše dieťa kŕčovitý stisk čeľustí a pri kojení hryzie, skúste kojiť počas chôdze. MUDr. William Sears odporúča, že to pomáha. (Autor vzťahovej výchovy, Baby book.)
  • Bábätko očakáva, že aj po narodení bude v neustálej tesnej blízkosti mamy, či iného opatrovateľa. Má to geneticky zakódované tisíckami rokov, pár storočí kočíkov a samostatných postieľok to ešte nemohlo zmazať. (Prvý kočík zostrojil záhradný architekt William Kent v roku 1733.)
  • Neustála prítomnosť bábätka stimuluje tvorbu mlieka. Tiež učí mamu lepšie poznávať jeho potreby a pohotovo na ne reagovať.
  • V nosiči má dieťaťko podobné podmienky, aké sú mu dôverne známe z maternice. Je v tesnom priestore, schúlené v rovnakej polohe, počuje tlkot srdca a mamine pohyby ho kolíšu.
  • Keď je mama zvyknutá nosiť svoje bábätko, mnoho vecí je jednoduchších. Potrebuje ísť na úrady so samými schodmi alebo sa presúva autobusmi ? Nechá kočík doma. Treba otvoriť poštárke či vyniesť smeti? Šup do vaku a ide sa. Nemusí kupovať ohrádku na bezpečné odkladanie dieťaťa. Domáce práce nemusí stihnúť rýchlo, kým bábo spí. Dieťatko sa prác rado zúčastní v šatke a keď zaspí, mamka má trochu voľna aj pre seba.
  • Väčšie dieťa v nosiči vidí to isté, čo vy, z rovnakej perspektívy a dá sa s ním efektívnejšie komunikovať. Skúste absolvovať napríklad výlet do ZOO s ročným dieťaťom najprv v kočíku a potom v nosiči. Rýchlo postrehnete ten rozdiel.

6 komentárov

  • Evina

    No, tak na nosenie deti v babyvaku ci babysatke mam trosku iny nazor – su deti, ktorym to vyhovuje a su deti, ktorym to je proti srsti. Satka z mojho pohladu nie je to prave orechove, pretoze naucit sa ju spravne uvazovat chce podla mna naozaj hodne cviku a zvladne to podla mna len mama – otec ci stari rodicia to v drvivej vacsine zavrhnu. Babyvak je jednoduchsi a podla mna v nom dieta ma aj „lepsi zivotny priestor“, ale z mojej skusenosti sa maly v nom nikdy dobre nevyspal a na domace prace by som ho v ziadnom pripade nevyuzivala. Neviem si dobre predstavit, ako by som vysavala a utierala dlazku s dietatom v babyvaku, ci umyvala kupelu, okna a pod. Jednak pri tom pouzivam chemicke prostriedky, ktore take dieta nema co dychat, jednak zakonite sa pri tom clovek potrebuje trochu ohnut. No a varit a mat dieta v babyvaku by som kategoricky odmietla, podla mna je to dost nebezpecne…No a nehovorim o zatazi na chrbticu matky. Mna neskutocne bolel cely chrbat, len ked som nosila maleho na rukach, takze predstava, ze by mal syn byt na mne zaveseny dlhsie, bola hrozna. Je mozne, ze niektore deti nosenie v babyvaku utisi a ze v niektorych pripadoch (vybavovanie po uradocha pod.) je to prakticke, ale osobne by som mu neprikladala az taky velky vyznam. Ja moje deti vela mojkam, takze su vela v priamom kontakte so mnou, ci inymi clenmi rodiny, takze nie su o nic ochudobne, hoci dceru som v ziadnom vaku nenosila a syna len malo. A na margo celkoveho rozvoja deti – poznam viacero rodin, kde deti vobec nenosili na rukach a absolutne tie deti nezaostavaju vo vyvoji, povedala by som skor naopak, ze su ovela samostatnejsie ako ini ich rovesnesnici a pritom maju vytvoreni velmi pekny vzath s matkou….No este k tym kocikom a postielkam – je pravda, ze boli vymyslene neskor, ale kolisky pre deti su tu uz dlho. No a to, ze v poslednej dobe sa zas tak velmi preferuje nosenie v satkach a babyvakoch, je podla mna aj otazka obchodu – samozrejme, ze ich vyrobcovia chcu na nich cim najviac zarobit a tak budu vychvalovane, tak, ako je to pri vsetkom. Tym nechcem povedat, aby mamicky, ktorym to vyhovuje babyvak neskusili, ale ma to podla mna aj svoje uskalia….

    • Yfča

      Evi,
      po prvé – nikde nehaním nikoho, kto nepoužíva nosiče pre bábätká. Ja som tiež nebola nosená a to mám najlepších rodičov pod slnkom a krásne spomienky na šťastné detstvo. Len sa snažím nosenie obhájiť, aby sa ľudia na mňa (a iných „nositeľov“) nepozerali, ako keby som spadla z Marsu. Pretože to po tisícročia bola (a v mnohých kultúrach dodnes je) tá najprirodzenejšia vec pre bábätko. Väčšine bábätiek sa to bude páčiť – pokiaľ je splnených zopár podmienok. Ak je nosené od narodenia, ak je nosené správne a ak sú mu ponúknuté rôzne spôsoby nosenia, z ktorých si môže vybrať.
      Preto aj pozmením Tvoju vetu – sú mamy, ktorým to vyhovuje a sú mamy, ktorým je to proti srsti. A ešte dodám – a sú mamy, ktoré o tom bohužiaľ kvôli dnešnej spoločnosti nič nevedia.
      Po druhé – chrbát by Ťa pravdepodobne nebolel (alebo bolel podstatne menej), keby si používala vhodný nosič. To, že dáš dieťa do nosiča, neznamená nutne, že ho tam máš mať hneď dve-tri hodiny. Tá pravá výhoda nosičov je v tom, že keď potrebuješ bábo chvíľku ponosiť (uspať, pomojkať, otvoriť poštárke…), nemusí Ťa z toho bolieť chrbát.
      Po tretie – som presvedčená o tom, že na predávaní nosičov sa nedá zbohatnúť. Aspoň nie momentálne a nie u nás. Každý, kto v Európe predáva nosiče, to musí robiť z presvedčenia, zo srdca. Na bábätkách sa zarába na iných veciach – najmä na jednorazových plienkach a umelých mliekach. No, uznávam, že je to diskutabilné a napokon podľa mňa nie veľmi podstatné. A hlavne – šatku a ring sling si doma dokáže urobiť hockto sám.
      Po štvrté – nerozoberaj a neporovnávaj prosím niečo, čo nemáš poriadne odskúšané. Pôsobí to dezorientačne na ľudí, ktorí sa snažia urobiť si v tom jasno. Ja si dovolím písať iba o tých druhoch nosičov, ktoré dobre poznám – to znamená, že som v nich mala dieťa viac ako len párkrát a som si istá tým, že ich viem použiť správne. Pokiaľ viem, Ty si babyvak nepoužívala.

      No a čo sa týka domácich prác:
      Vysávať a umývať dlážku sa s babyvakom ozaj nedá, ale dá sa to pohodlne s väčším dieťaťom na chrbte v šatke alebo v patapume. Umývanie okien som s bábom neskúšala, takže neviem. S babyvakom (a aj hocktorým iným nosičom) sa dajú výborne polievať kvety, utierať prach, vešať prádlo. Variť sa dá s ktorýmkoľvek nosičom a Stanko si to vždy obzvlášť užíval. Samozrejme s rozumom – nezlievať s ním vriacu vodu, nevyprážať… Ale dá sa krájať a čistiť zelenina, miešať cesto, mixovať, šľahať sneh atď. Opäť – píšem len o tom, čo mám odskúšané.

  • Evina

    Tak napisem len jeden komentar ku vsetkym tvojim reakciam: Ja pri mojej starostlivosti o deti, manzela a domacnost naozaj nemam tolko casu, aby som tu vypisovala komentare, ktore ty smahom ruky zmeties zo stola, zoberies prilis osobne a mam pocit, ze ani len nepouvazujes nad tym, ci som v niecom nemohla mat pravdu aj ja. Si 100% presvedcena o svojej pravde, takze pisat tu akykolvek iny nazor je naozaj zbytocna strata casu. Nic to nemeni na fakte, ze ta mam rada, ale myslela som si, ze si otvorenejsia inym nazorom. Neurazila som sa na to, co si napisala, lebo ja taketo diskusie beriem s obrovskou rezervou, len mi to otvorilo oci. Nesuhlasim s mnohymi vecami, co si mi odpisala a v niecom si aj protirecis, ale pisat to povazujem naozaj za zbytocne. Tak sa nehnevaj, ale nebudem uz na to reagovat. Pekny den, Eva

  • Spyros

    Ahoj dievčence. Podľa mňa je hlavný probleém, že ste presvečená každá o svojej pravde. Zabúdate na podstatnú vec, že ja mám patent na rozum (okrem Ebay-u, tam ste pre mňa nedostižné vzory).

    IMHO máte pravdu obe. Každé dieťa aj dospelák je originál a nedá sa napasovať do šablón. Čo funguje jednému, u druhého môže byť epic fail. Jedine, čo funguje všade je láska. A keď toto píšem ja bez sarkazmu, tak to muši buc! Dajte si za týmto hrubú čiaru a take it easy…

  • Iva Motyl

    Ja by som sa napriek vsetkemu, co tu bolo uz napisane rada k teme nosenia vyjadrila tiez.
    Mam 2 deti, Misko ma teraz 3 roky a Hanicka bude mat pol roka. Musim povedat, ze Misko bol noseny len v satke a asi len tretinu toho co teraz Hanka. Malo to niekolko dovodov – jednym z hlavnych bolo to, ze som ako neskusena mama davala prilisnu vahu odporucaniam mojej velmi skusenej mamy, ktora si vychovu dietata predstavuje ako boj kto z koho. Nevlac ho tolko, daj ho do postielky, musi sa naucit spavat sam a ine velmi „babyfriendly“ rady mi sposobovali neskutocny zmatok v dusi pretoze Misiacik plakal a plakal a mne srdce trhalo pri predstave, ze takto je to spravne. Takze nosenie v satke sa obmedzilo na krizove obdobia ked mu isli zubky alebo ked mal koliky lebo to bol zaruceny sposob ako ho upokojit a uspat. Plus navstevy uradov, aby som sa nemusela od nas do mesta vlacit s kocikom. Misko napriek mojej nedostatocnej odvahe s nosenim v satke dosiahol svoje tym, ze zaspaval vyhradne na rukach, pricom sme bud ja alebo moj muz „skackali“ a hojdali ho na fitlopte. Teraz s odstupom casu si vravim, ze moje dieta si skratka tymto sposobom vyriesilo svoju tuzbu po fyzickom kontakte.

    Odkedy mam Hanicku fungujeme uplne inak. Len co zacala drzat hlavicku, zacala som ju nosit v satke /nie skor lebo koliskovy uvaz mi nesiel ani s jednym dietatom, nevedela som to spravne urobit a deti si parkrat riadne poplakali a prestala som to tym padom skusat/. Ked uz bolo v lete 35 stupnov, bolo nam obom v hrubej satke poriadne teplo a tak som si na skusku pozicala nosic – Manducu. A zamilovali sme sa do nej obidve. Prestala som pocuvat mamine reci o tom, ako si znicim chrbat a rozmaznam si dieta a nosim ju kazdy den. Hanicka je zlate spokojne dievcatko, ktore sa casto usmieva a ja mam volne ruky a mozem sa venovat aj Miskovi. Ani jeden z nich nemusi plakat lebo prave nemam na neho/na nu cas kym sa staram o surodenca, chrbat mam sice unaveny, ale kedze nosim uvaz prekrizeny cez chrbat, vaha je rozlozena na oboch pleciach rovnako a je to o dost lepsie ako ked mam Hanku zavesenu len na jednej ruke. Plus som schopna robit niektore domace prace, pripadne nahanat vonku Miska na je firstbiku, pomoct mu cez cestu a kopu dalsich veci, takze ja sama za seba a po skusenosti s dvoma detmi som vsetkymi desiatimi za nosenie 🙂

    A este jedna vec… Za tri roky sa predsa len verejna mienka posunula smerom k noseniu. Pri Miskovi sa mi parkrat stalo, ze ma ludia zastavovali a pytali sa, ci sa mi tam to dieta nezadusi. Zato teraz s Hanickou sa mi opakovane stavalo, ze ma zastavili dokonca aj chlapi a chvalili ma, ze ju nosim a vysvetlovali mi ake je to pre dietatko uzasne /jediny, kto s tym ma stale problem je zial moja vlastna mama/.

  • Yfča

    Ou, pohladilo po duši! 🙂
    Mno, možno mám smolu, ale mne sa práve so Staníkom (t.j. nedávno) neustále stávalo, že do mňa niekto na ulici hučal, či som normálna…
    Jeden prípad bol obzvlášť psycho. Zastúpil mi cestu (pritom mi Dufi odchádzal vpred) a spustil. Začal tak obšírne, že som si v prvej chvíli myslela, že robí dáku anketu alebo niečo predáva – tí zvyknú byť takí dotieraví. Vyšlo najavo, že si dal tú námahu a vyšiel z reštaurácie (kde sedel, keď ma zbadal vonku) len preto, aby mi vynadal. Vraj čo ho nosím…