26jún
2010
8

Za mamičku…za otecka…

Toto neľúbim, nechcem jesť, nemám hlad. Aj vy počujete tieto slová takmer pri každom jedle? Možno vám niektoré nápady ako stolovať s malými deťmi pomôžu problémy s jedením vyriešiť.

  • Použite vykrajovátka (pôvodne formičky na pečenie, alebo nepoužité z plastelínového setu). Vytvoríte tak najrôznejšie tvary (zvieratká, dopravné prostriedky) napríklad z papriky, syru, chleba, jablka apod.
  • Vytvorte na tanieri obrázok. Naše obľúbené je auto vykrojené z chleba, kolesá má napríklad z reďkovky, okná z papriky, svetlá zo syra atď.
  • Pripravujte jedlo spolu s dieťaťom. Väčšia šanca, že niečo zje, ak si to samo navarí. Ideálna na to je minipizza, zeleninový koláč (lístkové cesto), koktaily a zapekanie všeličoho. Cesto si dieťa samo rozvaľká a naukladá si naň, čo má rado. Zapekať môžete cestoviny v malých miskách, každý si pridá do svojej zeleninu podľa chuti, zalejte to smotanou, bešamelom, syrovou omáčkou apod.  a šup do rúry.
  • Dajte jedlu zaujímavé názvy. Posledne sme jedli plávajúce kryhy v severnom ľadovom oceáne… (šošovicový prívarok s kúskami vajíčka na tvrdo). Fakt to zaberá.
  • Namáčajte si tyčinky – slané, chlebové, zeleninové, ovocné, z lístového cesta… do rôznych dipov, jogurtov a nátierok. Najlepšie, keď je aspoň z niečoho na výber – buď jeden dip a rôzne tyčinky, alebo jeden druh tyčiniek a rôzne dipy. Dieťa skúša, čo je najlepšie. Tiež dobrý tip na detské oslavy.
  • Maskujte podľa potreby jedlo za pitie, či pitie za jedlo. Môj syn veľmi málo pije, tak mu dávam jesť veľa polievok, do mlieka (džúsu) si hádže müsli a je ho lyžicou… Podobne sa to dá aj naopak. Ak dieťa nemá problém piť, ale nechce jesť, robte mu sýte koktaily a polievku dávajte (možno rozmixovanú) do hrnčeka.
  • Na kašu či puding vysypte obrázok. Šablóny sa dajú aj kúpiť, ale vyrobíte si ich jednoducho. Vystrihnite nejaký vzor z tvrdého papiera alebo pevnejšieho euroobalu, priložte nad tanier a zasypte – grankom, škoricovým cukrom apod.
  • Kaša – môže byť rôzna. Ovsená, pohánková, kukuričná, jačmenná, pšenová… A dá sa do nej pridať mnoho zdravých ingrediencií – hrozienka, kokos, mleté orechy, sezam, sušené ovocie… A navyše sa dá pripraviť aj na slano.
  • Do nesladeného palacinkového cesta pridajte trochu zeleniny (hrášok, kukurica, mrkvička, ale aj iná) a robte hrubšie palacinko – placky. My na to máme také formy, ktoré sa položia na panvicu, cesto sa vyleje len do nich a má potom rôzne tvary. Voláme ich macko-placko a vtáčik-plackáčik.
  • Placky sú u detí zvyčajne obľúbené. A dajú sa robiť aj zdravo – na plechu v rúre. A na milión spôsobov, nie len zemiakové. Cukinové, tekvicové, ovsené či kukuričné s akoukoľvek zeleninou.
  • Jedlo, ktoré sa dá, servírujte ako jednohubky (vojakov). Napichnite každý kúsok na iné napichovátko.
  • Nechajte dieťa nastrihať si bylinky (pažitku, petržlen, mätu…) do polievky, na cestoviny, na chlieb apod.
  • Môj syn si musí niečo hádzať do každej polievky. Opečené chlebíky, suchár, hrášok…
  • Rozprávajte za jedlo. (Ja malá mrkvička chcem ísť Jožkovi do bruška. Héj, nie tá, ja som tu vedľa! Mňa vezmi prvú… alebo naopak: Joj, nejedz ma, prosím, bojím sa tých veľkých zubov…. U nás sa jedlo chodí šmýkať na tobogane do čriev.)
  • Obmieňajte taniere, misky, poháriky, príbor…

8 komentárov

  • Zofia

    Jej, dobre typy Yva, hoci ja mam skusenost, ze ak dieta raz nieco nechce jest, tak sa neda obalamutit (teda aspon moj starsi syn sa musi sam odvazit a rozhodnut, ze chce konecne nieco nove ochutnat). Ja pouzivam finty skor preto, aby sa sustredil na jedenie a zjedol jedlo relativne teple, lebo rozprava pri vsetkom a straaasne vela. Naozaj mi zabera, ked je okolo jedla pribeh: zelenino polievka (alebo hocake viacdruhove viacfarebne jedlo) byva skladacka a on si v brusku sklada snezny skuter, bager (alebo nieco, co ho nedavno zaujalo) – mrkvy su kolesa, zemiaky svetla… do spenatovej (brokolicovej, sampionovej, inej mixovanej) polievky nedavam sladku\slahackovu smotanu do hrnca, ale priamo jemu do taniera, urobim mu bodky ako hviezdy alebo spiralu ako mliecnu drahu, tento obrazec sa pri kazdom nabrati meni a syn nakladu jednu lyzicu za druhou a hlasi mi, co mu obrazec pripomina – hribik, motyla, tancujucu vilu, machulu…ak mate zvysnu vyslahanu slahacku, pokojne ju pouzite!… dobru skusenost mam aj so spizmy – mozte uvarit normalne jedlo, ktore nakrajate a napichate na spajhlu (rezen, vareny zemiak, uhorku); mozte napichat vselico (ovocie, zeleninu, chlebik+syr+sunku+papriku)… a este jedna rada, aj prakticka, aj zabavna – hoci ma moj syn 4 roky a vie odhryzovat a jest cele ovocie, vonku mu ho krajam do misky a papa ho napichovatkom na jednohubky=netreba riesit umyvanie ruk :o)

  • Zuzana

    …fajné nápady 🙂 dnes večer hneď ako som spomenula kašu, bežala anetka do šuflíka po maketku motýlika, aby sme ho nakreslili hnedým cukrom 🙂
    – u nás majú napichovátka zázračnú moc pri všeličom, čo sa napichnúť dá
    – veľká radosť je, keď sa papá rukami, keď sa niečo trhá a ukladá priamo na lyžičku (napr. rožok na jogurt, či chlebík na polievku), keď kŕmime aj niekoho hračkárskeho alebo jedna druhú 🙂

  • Evina

    Tak tu musim suhlasit so Zofkou – ak dieta nechce nieco zjest, tak ziadne vykrajovatka, obrazky na tanieri ci spolocna priprava jedla nepomoze, teda najma u tych starsich deti. Ale ani maly syn sa neda obalamutit – ked tam zaciti chut, ktora mu nechuti, tak to jedlo vypluje. Mne skor u dcery pomohlo, ked som jej zacala vysvetlovat, preco je dolezite jest danu potravinu – mrkva na dobre ocka, vajicka na peknu plet a leskle vlasky, bananik na dobre travenie, chlebik s maslom na dobry rozum a pod. Kupila som aj taku knihu, kde su uvedene zazracne potraviny pre deti a recepty z nich, a to ju dostalo. A este pri par jedlach zabral zaujimavy nazov, ako si spomenula.

  • Evina

    …a este som zabudla dodat, ze uplna klasika: Za maminku, za ocka, za babi, za dedka….tak ta zabera vzdy, ked je pomaly a potrebujem to do nej dostat teple a rychlo…

    • Yfča

      …tak práve toto u nás nikdy nefungovalo 🙂 Dufi vždy začal okolo toho filozofovať. Už si to moc nepamätám, no bol pri tom celkom zábavný. Rozoberal rôzne dôvody, prečo sa to k nim nemôže dostať…

  • Ľubica

    práve dnes mi veľmi pomohlo, keď som zároveň so Samíkom kŕmila malého „bábika“.Dala som mu prvému a a veľmi som ho pochválila aký je šikovný a Samko hneď otváral ústa…

  • Ľubica

    ale všetky tvoje skvelé nápady si nechávam v pamäti na časy, keď už budeme toho jesť viac 🙂

  • Yfča

    …tak Ti poviem, dúfaj, že ich nebudeš potrebovať! Najlepšie je to tak – vidím na Stankovi, to je jedák, jemu netreba nič vymýšľať. Ale fakt je, že s Dufim sa inak nedalo…