08jún
2011
1

Ako vyťažiť čo najviac pozitív z nosiča pre bábätko

…bábätko sa narodilo, vytiahli ste zo skrine nachystaný babyvak (ring sling, šatku, či iný nosič) a hútate, čo vlastne s ním? Ako sa používa a na čo vám vlastne bude? Keď už máte sa sebou prvé pokusy, zistili ste, ako sa tam bábätko vkladá a vyskúšali ste si, ktorá poloha vám najlepšie vyhovuje, prečítajte si niekoľko tipov, kedy na nosič rozhodne nezabudnúť:
  • Babyvak/ ring sling si berte so sebou aj na prechádzku s kočíkom, najmä ak máte aj staršie dieťa. Keď sa maľúšik zobudí, bude hladný, nepokojný apod., nemusíte zastavovať. (Čo robí problém najmä neposednému staršiemu. Podľa Murphyho zákonov bude zaručene chcieť skúsiť vyliezať na plot či jazdiť na odrážadle krkolomne dolu kopcom práve vtedy, keď kojíte bábätko.) Bábätko zvyknuté papať a upokojiť sa v babyvaku vám uvoľní ruky a neobmedzí vašu chôdzu.
  • Uspávajte svoj poklad v nosiči. Ušetríte mnoho času. Miesto toho, aby ste pri ňom ležali, kým konečne tvrdo zaspí (a pritom okrikovali staršie, nech sa teraz hrá chvíľu potichu), alebo behali za ním do izbičky ku postieľke (kým vám na sporáku kypí polievka), noste ho so sebou. Premyslite si vopred a naplánujte domáce práce tak, aby ste využili čas uspávania. Ja som si takto cielene odkladala napríklad polievanie kvetov, vynášanie smetí (okrem treskúcej zimy), rôzne kuchynské práce (nie, vyprážať rybu s bábom v nosiči skutočne neodporúčam, ale je toho veľa, čo sa dá), vešanie prádla. Skúste si, čo sa vám s bábom v nosiči dobre robí, čo ho neruší pri zaspávaní (môže sa s vekom meniť) a tieto práce si odkladajte na čas uspávania. Pravdaže, neplatí ak si chcete zdriemnuť aj vy, vtedy šup spolu do postele :-D.
  • Babyvak a ring-sling majú oproti iným nosičom úžasnú výhodu – bábätko sa dá spiace položiť aj s nosičom a opätovne zdvihnúť na nosenie. Využijete to najmä s detičkami, ktoré zle spia alebo neznesú kočík. Uspať v nosiči, položiť do postieľky/ kočíka, zamrnčí – zdvihnúť, trochu ponosiť, zase položiť. A tak stále dookola. Znie to otravne, ale z vlastnej skúsenosti viem, že je to rozhodne najpraktickejšie a najmilšie riešenie s nespavým bábom. Nemusíte ho nechať vonku revať v kočíku a doma k nemu neprestajne odbiehať od inej roboty.
  • S bábom v nosiči môžete pohodlne absolvovať prehliadku hradu, zámku, jaskyne, múzea, ale aj rôznych potrebných úradov.
  • Neberte kočík na miesta, kde sa nedá dobre odložiť – väčšinou sa to týka ambulancií lekárov, ale aj návštevy kamarátky na treťom poschodí bez výťahu (že, Zuzi? :-))
  • Ak máte málo miesta (v aute, výťahu apod.) a čakáte dvojičky, či súrodencov s malým vekovým rozdielom, zvážte aj možnosť obyčajný kočík + nosič a detičky v nich striedajte.
  • Možno to znie divne (dá sa na to zvyknúť), ale s bábätkom v nosiči možno ísť aj na záchod. V niektorých situáciách to oceníte. Nie všetky verejné toalety majú dostatok priestoru pre kočík, keď ste sama s deťmi napríklad v zoologickej záhrade, zábavnom parku apod.
  • Ak vaše bábätko neznáša strihanie nechtov, skúste mu ich strihať počas spánku v babyvaku. Ak sa aj začne mrviť a budiť, pohojdanie v známom útulnom prostredí ho rýchlo opäť upokojí. A v nosiči je uložené relatívne pevne, takže máte obe ruky voľné na bezpečné strihanie.

Ak máte ešte iné nápady a osvedčilo sa vám ďalšie využitie nosiča, sem s nimi. Možno niekomu pomôže práve vaša rada.

Comment (1)

  • Zuzana

    … môžem si nabudúce u vás vyskúšať ten ring sling s nejakým plyšákom? 🙂