24okt
2011
1

Babyvak alebo šatka?

…alebo vyberáme nosič pre bábätko

Výhody a nevýhody rôznych nosičov, ktoré mám doma. Všetko z mojej skúsenosti, názory sú určite rôzne…

Babyvak

ľahko sa s ním manipuluje, vložiť dieťa dnu je otázka okamihu

dá sa v ňom diskrétne a pohodlne kojiť, aj za chôdze

jednoducho sa mení poloha dieťaťa sedenie ↔ ležanie

keď bábätko zaspí, ľahko sa dá položiť aj s babyvakom

dá sa používať od narodenia, iný nosič nepotrebujete

je variabilný, dieťa sa dá nosiť vpredu, na boku, na chrbte, poležiačky aj posediačky

asi jediný nosič, ktorý sa dá používať v ľubovoľnom poradí – najprv nasadím nosič, potom zdvihnem dieťa, alebo mám dieťa na rukách a nasadím si babyvak

dlho mi trvalo zžiť sa s ním, chce to prax

nedá sa s ním robiť úplne všetko

zaťažuje viac jedno rameno, pri dlhom nosení ťažšieho dieťaťa to cítiť


Baby-šatka

je zo všetkých nosičov najvariabilnejšia

je najpohodlnejšia, pretože sa dá počas nosenia rôzne prispôsobovať a váhu rovnomerne rozkladá

dá sa používať od narodenia do kedy chcete, iný nosič nepotrebujete

dá sa využiť aj inak ako nosítko – prikrývka, podložka, sieť na hojdanie

chce to trochu zručnosti a veľa praxe, alebo veľa zručnosti a trochu praxe

dlhšie trvá uviazať dieťa do šatky


Patapum (Manduca, Ergo apod.)

sú jednoduché na používanie

prakticky sa nedajú použiť zle a dieťa nosiť nesprávne

dieťa sa doň rýchlo vloží aj vyberie

podstatnú časť váhy prenáša na bedrá

dá sa používať až od cca 6 mesiacov

dieťa sa doň dá uložiť len jedným spôsobom


Pri prvom synovi som mala len šatku. Je to super vec, veľmi pohodlne sa v nej bábo nosí. Nedarilo sa mi však uložiť ho do nej poležiačky, kým bol celkom maličký. (Dá sa to, kamarátka tak nosila, ale mne to skrátka nešlo…) Preto som si pred narodením druhého syna kúpila aj bejbyvak. Dlho som myslela, že zbytočne, lebo som sa nevedela naučiť s ním manipulovať. Ale keď som raz na to prišla, nemôžem si ho vynachváliť.
Mladší vyše pol roka rezolútne odmietal kočík a okrem toho aj veľmi ťažko zaspával. Takže babyvak sa stal priam nevyhnutnosťou. Dlhé obdobie nevedel zaspať inak ako v ňom. Tam som ho schovala tak, aby nič nevidel, lebo reagoval na všetky zrakové podnety. Zároveň bol pri mne a hojdali ho moje pohyby. Po čase sa na baby-vak tak tešil, že prestal plakať, len čo zbadal, že si ho nasadzujem.
Aj vonku som ho využila viac než dosť. Starší syn je zvyknutý na dlhé prechádzky na odrážadle, maľúch v kočíku len vrieskal… Našli sme si systém – babyvak, kým bol hore a keď sa chcel nakojiť. Keď zaspal, nachvíľu do kočíka, aby som si oddýchla. Niekedy sme vyrážali aj bez kočíka, ale ja tam rada nakladiem všetko, čo chceme so sebou von…
Neskôr som si zadovážila patapum. Pôvodne hlavne kvôli manželovi a ostatným členom rodiny, ktorým to s babyvakom až tak nejde. Ale využívam ho aj ja – na dlhšie výlety a na domáce práce, ktoré sa s babyvakom dobre nedajú (napr. umývanie dlážky).
No a teraz som si objednala ešte hip-seat a veľmi sa naň teším. Sľubujem si od neho pomoc doma, keď syna potrebujem len na chvíľočku poponiesť. Poznáte to – na ruky, dole, na ruky, dole… Vtedy sa mi zvyčajne nechce strkať ho do vaku, ale potom si hneď nadávam, lebo ma bolí ruka a chrbát. Tak som zvedavá, či splní moje očakávania.
Keby som si musela vybrať jeden jediný nosič, bol by to babyvak. Respektíve podobný nosič, v angličtine sa im hovorí „baby sling“ a je ich omnoho viac druhov, ako nájdete u nás…

 

Máte obľúbený iný nosič? Alebo máte iný názor? Budem rada, ak sa o skúsenosti podelíte v komentároch.

Comment (1)

  • Zuzana

    Aj naša Anetka sa rada nosila….máme babyvak, no ten sme používali skôr doma…narodila sa posledného októbra a akosi mi predstava nosenie sa v tej našej podtatranskej zime nesedela…potom sme kúpili manducu -po pár dňoch, čo si na ňu zvykala doma, sme sa vybrali aj von…na úvod som si povedala, že to vyskúšame len na chvíľku a pôjdeme tu do blízkej školy odvoliť….to sme ešte mali na vchodových dverách do bytu guľu a (asi to tak malo byť 🙂 ) a vymkli sme sa…tak sme si to prešli celým mestom pešo ku našim….trochu stresu, rýchlej chôdze…ale pohoda…odvtedy si ju Anetka zamilovala…….ľahko v nej zaspala…dala sa položiť do postieľky aj do kočíka….šlo to celkom v pohode….veľa sme ju využívali aj keď sme chodili plávať – myslím cestou na plaváreň….vtedy som si dokúpila ruksak na kolieskach, aby to bolo pohodlnejšie…. potom aj keď začala chodiť….bolo to oveľa jednoduchšie bez kočíka, s nosičom – do kopca, cez cestu …dlho som ju nosila na bruchu cca do 10-11kg, potom som to tak cítila, že to bude pohodlnejšie naopak….no z Anetky sa rýchlo stal chodec na dlhé trate a tak nosič využívame už len na túrach….hlavne všetko náradie na piesok, kočiarik a plyšákov je jednoduchšie nahádzať do buginy a ona si pobehuje okolo…no na túry je to stále skvelý pomocník….nedám na manducu dopustiť….no čo som videla tvoje videá s babyvakom a tvoje nadšenie….veľmi sa teším na druhú šancu (keď nám bude dopriate druhé dieťatko) :O)