04aug
2012
0

Chata Felícia deťom

Dovolenka v Tatrách? Chceme, aby ste si ju užili vy, aj vaše deti. Aktivity pre deti, ktoré nájdu v chate a jej okolí.

Kamenná stavebnica

Býva poukladaná pri stene chaty vpredu, aby bola aspoň trochu chránená pred dažďom. Sú to vlastne len pomaľované kamene, ktoré však krásne na seba pasujú a dajú sa rôzne kombinovať. Deti si môžu postaviť hrad, zvonicu, cukráreň, hračkárstvo a množstvo rôznych domčekov. Mestečko môžu ďalej dotvárať – chodníčky, stromčeky zo šušiek a paličiek. Keď im k tomu ponúknete na hranie ešte malých panáčikov, zvieratká, víly, alebo autíčka – angličáky, určite sa ponoria do rozprávkového sveta na dlho-predlho. A keby tie staršie dostali inšpiráciu, môžu si namaľovať domčeky vlastné (sú na to potrebné akrylové farby, ideálne ešte prelakovať.) Na potoku je takýchto hranatých kameňov dosť a je zábava hľadať ich a vyberať také, čo dobre stoja a pasujú k sebe.

Drevený xylofón

…alebo skôr klepátko :-). Najprv ho treba pohľadať. Malé nápovedy:  Vidno ho od chaty. Ukáže vám fajné-tajné miesto na hranie. Cestou pozor, nezmáčať sa!

Prevliekačka

Hračka na stene, nájdete ju na poschodí chaty. Zabavia sa pri nej rôzne vekové kategórie – najmenšie deti budú len posúvať veľké drevené gorálky po šnúrkach. Trochu väčší ich zvládnu prepchať cez tunely. Staršie deti majú hlavolam: každé autíčko má svoju gorálku a cestu (šnúrku). Do garáže ktorej farby zaparkuje, keď prejde z ľavej strany na pravú? No a tí, čo vedia aj čítať, vylúštia názov mesta, do ktorého autíčko cestuje. Len musia cestou (od autíčka po garáž) postupne čítať písmenká na tuneloch.

Hľadaj slony

V okolí chaty je ukrytých 10 slonov v rôznych karnevalových kostýmoch. Nájdeš ich všetkých? Zapisuj si, ktorých si už zbadal – podľa „povolania“, napr. „slon – výpravca“. Slony nechaj na mieste pre ďalších pátračov. Každého vidno od chaty, netreba zachádzať ďaleko.

Cestička s tajničkou

V priestore pred chatou začína pátranie. Postupuj po číslach od 1 do 10, šípka ti naznačí ďalší smer. Na každom kameni nájdeš ukryté jedno písmenko. Keď ich postupne prečítaš, vylúštiš tajničku – meno slona z predošlej úlohy.

Aj keď už máš chodníček prejdený, môžeš sa zahrať na pátranie znova a znova. Na chate v polici sú pripravené kamienky s písmenami. Vymysli 10 písmenové slovo alebo vetu, vezmi si potrebné písmenká a postupne ich poschovávaj v blízkosti kameňov tajného chodníčka. Vytvoríš tak novú úlohu pre kamarátov, či rodičov. Alebo rodičia pre teba? …nezabudni kamienky vždy pozbierať a vrátiť na miesto.

Šarkan

Na ihrisku na veži povieva vo vetre. Chcel by si si urobiť rovnakého? Je to jednoduché a materiál na výrobu máš určite so sebou aj na dovolenke. Popros rodičov, nech ti odrežú asi 5cm široký pásik z plastovej fľaše a nastrihaj si jednu-dve igelitky na dlhé pruhy. Každý pruh zlož na polovicu, a prevleč cez „náramok“ vystrihnutý z fľaše. Čím hustejšie, tým bude krajší!