23mar
2014
2

Geometrické tyčky

Montessori materiál, pomocou ktorého deti stavajú rovinné geometrické útvary, merajú uhly, určujú výšku. (Geometry sticks.) Napíšem vám, čo sme s týmto materiálom robili my. (Necítim sa kompetentná na prehlásenie, že takto sa to má robiť.)

Uhly

Ostrý uhol, tupý uhol, pravý uhol. Postavili sme si ich z tyčiek – pravý uhol sa dá primerať podľa vrchnáka škatule. Hľadali sme v miestnosti, kde všade je pravý uhol. (A kde by mal byť, ale nie je, však, páni murári! Ale aspoň deti z toho mali radosť :-).)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozdelenie trojuholníkov

Podľa uhlov: ostrouhlé, pravouhlé, tupouhlé.
Podľa strán: rovnostranné, rovnoramenné, rôznostranné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výška trojuholníka

Na názorné určovanie výšky trojuholníka použila Mária Montessori olovko. Deti ľahko zistia, že v rovnostrannom trojuholníku sú všetky tri výšky rovnaké. V pravouhlom trojuholníku sú dve výšky zároveň stranami trojuholníka. V rovnoramennom trojuholníku sú dve výšky rovnaké.
„Dokážeš zostrojiť taký trojuholník, v ktorom je výška mimo trojuholníka?“
„To sa nedá!“ Ale potom predsa – aha, tupouhlý!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Súčet vnútorných uhlov trojuholníka

Z materiálu postavíme niekoľko ľubovoľných rôznych trojuholníkov. Prekreslíme ich na papier, vystrihneme. Označíme vnútorné uhly, uhly vystrihneme a sčítame – uložíme vrcholmi ku sebe. Prekvapenie – nech je pôvodný trojuholník akýkoľvek, súčet jeho vnútorných uhlov je vždy priamy uhol (čiže 180°).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 komentáre

  • Zuzana Harvanova

    Ahoj, super články. Chcem sa opýtať ako sú široké tie geometrické tyčky? Aby boli tak akurat pre detske pršteky. Ďakujem. A fandím a sledujem našalej! Zuzana

    • Yfča

      Ďakujem, pridala som odpoveď do článku, zdalo sa mi lepšie odfotiť to, ako to zdĺhavo popisovať. Ak by nestačilo, pokojne sa pýtaj.