13dec
2010
1

Guľkodráhy

Na gúľaní sa rôznych predmetov je niečo pre človeka fascinujúce. Deti dokážu donekonečna spúšťať loptičky a guľky po rôznych dráhach. Stavebnice – guľko-dráhy preto považujem za jednu z najvďačnejších hračiek a skvelý tip na (nielen) vianočný darček.
Užijú si to aj celkom malé deti – už približne od roka, roka a pol. Na trhu (aj keď sa zrejme musíte pozrieť až za hranice…) je ich veľa druhov a ešte viac možností sa dá vymyslieť na vyrobenie vlastnej.

Keď chcete nejakú kúpiť, základné rozhodnutie je, či bude drevená, alebo plastová. Drevo je určite príjemnejší (a hlavne prírodný) materiál. Lenže z neho vyrobené guľkové dráhy majú veľkú nevýhodu – nedržia. Kocky sa stavajú len tak na seba a je potrebná veľká zručnosť, aby hneď nepopadali. Malé deti si nedokážu púšťať guľky, ani keď im dráhu postaví dospelý. Je to skutočne frustrujúce.

Ak sa predsa len rozhodnete pre drevenú, skúste pohľadať čo najpraktickejšiu. Napríklad značka HABA má úchytky (na obrázku oranžové), ktorými sa dá stavba aspoň na niekoľkých miestach spevniť.

Čo sa hračiek týka, v tomto ojedinelom prípade preferujem plastové. Tie kvalitné do seba výborne zapadajú, pohrá sa aj malý špunt. Treba však dať pozor na výber. Plast môže byť pevný a pružný – skrátka odolný nie práve najjemnejšiemu detskému zaobchádzaniu, ale aj krehký a ľahko zlomiteľný. Tak aby ste nemuseli o pár mesiacov dieliky postupne vyhadzovať.

Nezabudnite sa pýtať, na aké guľky je konkrétna stavebnica vhodná. Štandardné sklenky, ktoré mal doma snáď každý, sú 16 milimetrové. No nezmestia sa do každej dostupnej guľkodráhy – existujú napríklad aj 14 či 12 mm guľky.

Väčšie deti bude zrejme viac ako samotné spúšťanie guliek baviť dráhu stavať. Skúste aj vlastnú tvorbu. Využiť sa dajú napríklad papierové rúrky a veľké škatule.
My sme si urobili bludisko pre guľky. Nakláňaním škatule sa premiestňujú na polia rôznych farieb. Niekedy si vravíme, že sú to rôzne miestnosti domu (ružová je komora, biela spálňa…), inokedy sú to obchody. Zelená je park s ihriskom, oranžové je hračkárstvo, žlté potraviny apod.

Skvelé dráhy sa dajú stavať v pieskovisku – dokážu sa do toho zažrať aj celkom veľké deti. (Ani sa nedivím, aj mňa to ešte stále baví 🙂 ).
Blankin Maty v Kopřivnici má parádnu guľkodráhu na streche domčeka zo škatule.

 

Comment (1)

  • Zuzana

    …s guľkodráhami sa dá parádne zabaviť, tak ako aj s guľkami samotnými…doma zatiaľ nemáme žiadnu, no je na zozname vecí, čo by sa nám do našej izbičky ešte zišli 🙂 no a na bludisko sme pozbierali rúrky a hľadáme vhodnú škatuľu 🙂
    …blanka, vy máte ten domček s guľkodráhou úplne premakaný …veľmi sa mi páči 🙂