29mar
2010
2

Hracia deka s hrazdičkou

Do výbavy pre bábätko vám chýba už len hracia deka a hrazdička. Pýtate sa kamarátiek na názor a skúsenosti, zaujíma vás každé hodnotenie a recenzia na túto tému? Ponúkam vám návod na výrobu vlastnej, originálnej deky s hrazdičkou, ktorú si prispôsobíte presne podľa svojich predstáv. A navyše – ľahko ju premeníte na detský stan, či tunel a deťom poslúži na hranie až do 5-6 rokov.

Prečo samovýroba?

Keď som chcela staršiemu synovi kúpiť hraciu deku s hrazdičkou, nevedela som zohnať takú, s ktorou by som bola spokojná. Čož o to, výber je veľký a jedna krajšia od druhej, ale mne sa všetky videli príliš malé. Akurát na ležkanie pre bábätko, no len čo sa v 3-4 mesiacoch začne otáčať, na tých dečkách nemá kam. Buď sa hneď ocitne mimo podložky, alebo sa mu to ani nepodarí kvôli tyčkám, čo ho držia z každej strany. No a okrem toho tie, čo stoja za to, nie sú práve najlacnejšie.

Z čoho bude hrazdička?

Najväčší problém bol zohnať vhodné tyčky. Nevedela som, čo presne hľadám, iba aké to má mať vlastnosti. Takže som chodila po obchodoch s čudnou otázkou: „Máte niečo ľahké, pevné, ohybné a nezlomiteľné?“ V Baumaxe sa predavač dušoval, že nič také určite nemajú. Ale keď som ho prešla krížom-krážom, našla som ideálnu vec. PVC rúrky (potrubie) a k nim aj tepelnú izoláciu. Vtedy mali najmenšie 3-metrové s priemerom cca 2,5 cm. Neskôr som videla aj užšie, čo by tiež úplne stačili.

Potrebný materiál

 • väčší kus látky, aspoň 100×80 cm, zvyšky látok rôznych farieb, zvyšky látok s detskými motívmi
 • rovnako veľký kus vatelínu, radšej hrubšieho
 • suché zipsy
 • 2 PVC rúrky s penovou izoláciou
 • vata
 • 4 spony (pracky – aké bývajú na ruksakoch) z galantérie
 • cca 1,5 m popruhu, ktorý šírkou pasuje do praciek
 • 4 krúžky na záclony
 • dlhý zips

Hracia deka – ako na to

Najprv som ušila hraciu deku – z jednej strany je z jedného kusu látky, na druhej strane som urobila krajinku. Domček s otváracími oknami, slniečko s vyčnievajúcimi lúčami… Fantázii sa medze nekladú. Doplnila som to celé kde-tu prišitými hladšími časťami suchého zipsu. K tomu som dorobila rôzne prvky, ktoré majú zo zadnej strany zas tú drsnejšiu časť suchého zipsu. Tým, ktoré by mali byť pevnejšie, som dovnútra dala starú podložku pod myš, samozrejme pristrihnutú na správny tvar.

Na všetky štyri rohy deky som pevne prišila kúsok popruhu s navlečenou jednou časťou spony – pracky.

Hrazdička – ako na to

Teraz prišli na rad PVC rúrky. Odrezala som z každej 2-metrový kus. Ak máte iný rozmer deky, najlepšie je primerať si a až potom rezať. Na tyčky aj s tepelnou izoláciou som ušila dlhý látkový tunel, do ktorého som ich obliekla. Spodky som predtým vypchala a trochu obložila vatou, aby sa bábätko ani náhodou nedoslalo k hranám.

Napokon som urobila „papučky“. Zvolila som takéto „vyzúvacie“ kvôli tomu, aby sa lepšie prali. Predsa len sú postavené priamo na zemi, dlážke. Nakoniec už treba len pevne zviazať tyčky presne v polovičke a zacvaknúť všetky pracky. Na tyčky popriväzujte stužky tak, aby vytvorili očká na zavesenie hračiek. A už len položiť bábätko!

Detský stan

Dorobiť stan k hracej deke s hrazdičkou je už najmenej. Prehoďte cez vrch veľký kus látky rubom dohora. Zošpendlite ho na hranách – nad nosnými tyčkami. Založte spodky, kde je to potrebné. Zošite, dorobte okná, na jednej užšej strane dlhý zips na vchod. Približne v polovičke každej hrany všite dovnútra šnúrku, ktorou túto vrchnú plachtu priviažete k PVC rúrkam. Na rohy plachty prišite krúžky na záclony – jednoducho a rýchlo sa nasunú na spodok tyčiek. Hotovo.

Ďalšie nápady

 • Detský stan pre väčšie deti predškolského veku si môžete vyrobiť rýchlo a lacno. Stačí vynechať vnútornú podložku – hraciu deku. Aby nosné tyčky držali vztýčené v oblúku, zošite 2 cca 140 cm popruhy uprostred do kríža. Budú tvoriť vnútorné uhlopriečky na „podlahe“ stanu. Spony (pracky) udržia popruhy s nosnými tyčkami určite spoľahlivejšie. Ak však hľadáte čo najlacnejšie riešenie, budú stačiť aj 4 krúžky na záclony. Prišite ich na koniec popruhov a zasuňte do nich PVC rúrky.
 • Vo vnútri stanu dorobte pár vreciek na odkladanie drobností.
 • Hračky na hrazdičku nemusíte vešať len na kupované umelohmotné retiazky. Ušite si šnúrky z prúžkov látok a dovnútra natiahnite širšiu gumičku. Na konce nabite cvoky na zopnutie. Dieťa si bude môcť hračku pritiahnuť bližšie. A keď ju pustí, hračka bude ešte chvíľu na gumičke poskakovať.
 • Šuštiace časti na hracej deke urobíte veľmi jednoducho. Všite dovnútra kus pevnejšieho igelitu, ešte lepšie celofánu. Prípadne aj vo viacerých vrstvách, alebo ho natlačte dnu pokrčený.

2 komentáre

 • Jula

  Ja som tu hrazdicku videla na fotkach Mag, ked boli u vas, no a uz vtedy som rozmyslala, z coho asi su tie hrazdicky, tipovala som, ze je to rozpoleny hulahup (teda taky ten kruh, s ktorym vedia niektore sikovne dievcatka vrtiet okolo bokov). A ajhla uz je tajomstvo vyroby prezradene 🙂 Mozno sa do tej hrazdicky pustim, zatial som si len hniezdocko okolo postielky usila 🙂

 • Zuzana

  Tá hrazdička je skvelá a ak tu na elefantino zablúdil niekto ešte len v očakávaní, tak nech sa do toho určite pustí….keď už prišla anetka na svet, tak veľa nápadov už nestíham zrealizovať a niekedy si hovorím , že som mala ten čas, keď bola ešte v brušku, využiť na vyrábanie takých podobných fajných veci 🙂