03aug
2010
1

Hry na cesty

Dovolenka s deťmi? Aby sa vám dlhá cesta nestala nočnou morou. Hry na cesty autom, vlakom, autobusom. 

 • Skúška všímavosti. Deti si počas určitej doby majú čo najpodrobnejšie všetko všímať a pamätať. Rodič (alebo vedúci, či učiteľ) potom kladie rôzne otázky zo svojich poznámok. Napríklad: Hrad na kopci bol na ľavej, či pravej strane? Akú farbu mal komín v meste XY? Čo rástlo na poli, okolo ktorého sme šli posledne? A podobne. Deti si odpovede na otázky zapisujú a za každú správnu odpoveď získajú bod.
 • Abeceda. Hrá sa vo dvojiciach. Jeden sleduje pravú, druhý ľavú stranu cesty. Majú za úlohu nájsť všetky písmená presne v abecednom poradí na vývesných tabuliach, značkách, reklamách apod. Vyhráva ten, kto to dokáže prvý.
 • Naslepo k cieľu. Vyhliadnite si výrazný objekt pri ceste, ku ktorému sa blížite (vysoký komín, strom, budovu…) a všetci zatvorte oči. Kto si myslí, že ste už prišli k cieľu, oči otvorí a už ich viac nesmie zavrieť. Vyhráva hráč, ktorý otvorí oči čo najbližšie k objektu. Kto cieľ prejde poslepiačky, je z hodnotenia vyradený.
 • Cestovné bingo. Každý hráč si do tabuľky 3×3 do každého políčka zapíše ľubovoľné dvojciferné číslo. Potom sledujú na okoloidúcich autách prvé dve číslice na ŠPZ-kách. Kto zbadá takú, ako má zaznačenú v tabuľke, prečiarkne si ju. Kto má vyškrtnuté všetky políčka v riadku, stĺpci alebo na uhlopriečke, hlási „bingo!“ a dostane malú odmenu. Hra končí, keď jeden z hráčov vyškrtá celú tabuľku – to je víťaz. Podobne sa dá hrať bingo aj s dopravnými značkami, zvieratami a inými objektami, ktoré sa dajú vidieť z okna pri jazde.
 • Body za zvieratá. Hráči si vopred dohodnú bodovací systém za zvieratá, ktoré uvidia a dohodnú si čas, resp. vzdialenosť, počas ktorej hrajú. Napríklad pes=1 bod, mačka=2 body, krava=3 body, ovca=4 body, zajac=5 bodov. Body si započítava len ten, kto zviera prvý zbadá a ohlási.
 • Príbeh. Vymýšľajte si spoločnými silami príbeh o ľuďoch/ domoch/ zvieratách, ktoré vidíte z okna.
 • Na čísla. Každý hráč si zvolí jedno číslo od 0 po 9. Sledujú sa špz-etky okoloidúcich áut. Za svoje číslo, ktoré sa na jednej značke vyskytuje 2 krát, získava hráč 1 bod, ak sa nájde tri krát na jednej značke = 10 bodov. (Takže napríklad hráč, ktorý si zvolil 5-ku, získa 1 bod za značku KK 545 AD, 1 bod za značku BA 558 BR, a 10 bodov za značku BB 555 PO. Za značku LE 584 DK nemá žiaden bod.)
 • Najvyššie a najnižšie číslo. Jeden z dvojice hráčov si zvolí číslo 999, druhý 001. Sledujú značky okoloidúcich áut a snažia sa získať číslo, ktoré je k nemu čo najbližšie. Postupne si ich zapisujú. Hra končí po uplynutí vopred dohodnutého času alebo vzdialenosti. Vyhrá ten, ktorý sa dostal bližšie k svojmu cieľovému číslu. (Takže napríklad hráč, ktorý si vybral 999, si najprv zapíše 789 z okoloidúceho auta značky PP 789 NM, a potom striehne na ešte vyššie čísla. Ak sa mu na konci podarí mať číslo 959 a jeho spoluhráč má číslo 078, vyhral. Pretože 999-959=40 a 078-001=77.)
 • Farby áut. Jednoduchá hra pre menšie deti – každý si zvolí farbu a snaží sa ju zbadať na okoloidúcich autách. Kto prvý napočíta do 5 (alebo do 10, dá sa na prstoch), vyhral. Podobne sa dá hrať s dopravnými značkami, druhmi áut, zvieratami atď.
 • Vymysli slovo. Sledujte špz-etky áut a snažte sa vymyslieť slovo, ktoré obsahuje všetky písmená z danej značky v tom istom poradí. (Napríklad zo značky KE 487 SN: KrESleNie,  KapESNík.) Ak sa vám nedarí, môžete si hru zjednodušiť a brať do úvahy len 2 písmená – buď pred číslom, alebo za číslom.

Okrem týchto hier, ktoré sa priamo týkajú výhľadu z okna, sa pravdaže dá zabaviť aj inak. Pre menšie deti pribaľte vrecko prekvapení, rôzne nové, alebo na dlhší čas odložené hračky a knižky. Vďačný je obyčajný povrázok, tabuľka na kreslenie, maňušky, hlavolamy (rubikova kocka, rubikov had, rôzne drevené a kovové hlavolamy). Skúste aj rôzne slovné hry, jazykolamy, pesničky, či iné jednoduché zábavky.

Comment (1)

 • Jula

  My sme sa hravali meno mesto zviera vec s detmi sestrinymi. Alebo hadanie predmetov, ked sa na otazky o predmete odpoveda len ano nie, az kym sa neuhadne. Pamatam si ze ras Luko dal hadanku takto: je to male a vonave, co je to? A hadali sme hodinu, napokon to bola aromaticka lampa.
  A este si pamatam, ked som este na strednej chodievala do Blavy autobusom kazu nedelu, tak chodila rodinka s detmi a oni vzdy ratali vodojemy po ceste. Tie deti boli male, este si nepamatali kde presne vodojemy su, a vsakovake lampy vyhlasovali za vodojemy a podobne… mali za kazdy vodojem slubenu korunku do sporkasy, asi to mali mamka a ocko zratane, ze tych vodojemov tam nie je tak strasne vela a deti cumakovali pozorne celou cestou z Piestan do Bratislavy z okna :)))