07jan
2011
1

Hry s tmou

Počas dlhých zimných večerov radi využívame tmu ako spoločníčku pri hrách. Stačí zhasnúť svetlo a v detskej izbe je hneď iná atmosféra.

Nočné cesty

Môj syn dostal malé svietiace auto, čo bolo podnetom na vznik tejto hry. No zahráte sa ju aj s obyčajnou baterkou. Najprv treba nachystať terén – veľkú deku alebo plachtu rozložte na zem tak, aby vznikli kopce, údolia, zákruty – skrátka malý svet. (Môžete pod ňu rozhodiť napríklad vankúšiky.) Potom na ňu poukladajte do rôznych zákutí drobné hračky. My najčastejšie používame angličáky, zvieratká, alebo panáčikov lego duplo. Zhasnite svetlo a zavolajte hráča (ktorý sa na tieto prípravy samozrejme nepozeral). Má za úlohu jazdiť svietiacim autíčkom po tomto malom svete a objavovať, čo je tam skryté.
Detaily ľubovoľne dolaďte – môžete ukrývať vopred dohodnutý presný počet vecí a dieťa musí spočítať, či našlo všetky. Alebo ich postupne zbiera a napokon si zasvieti, aby videlo, či nič nezabudlo. Môžete si urobiť cesty z pruhov látky alebo stúh, z ktorých auto nesmie zísť. Určite vám napadne mnoho zlepšovákov.

Tieňohry

Posaďte sa oproti veľkej prázdnej stene (alebo si niekde zaveste plachtu), za sebou zažnite silnú baterku alebo bodovú lampu. Skúšajte spolu s deťmi vytvoriť z rúk tiene zvieratiek a predmetov, aké vás napadnú. Nacvičte aj tieňový rozhovor, naháňačku, či malé divadielko. Alebo si pustite hudbu a skúste tieňový tanec.

Svetelná šou

Zozbierajte všetky svietiace a fosforeskujúce hračky, lampy, ozdoby, ktoré doma nájdete a svetelná šou môže začať. Kombinujte rôzne zdroje. Urobte si farebné svetlo svietením cez farebné šatky/ papiere. Pohybujte svietiacimi vecami po rôznych dráhach (elipsy, osmičky), píšte a kreslite nimi vo vzduchu, tancujte s nimi na hudbu. Vyskúšajte, ako sa odráža svetlo zrkadlom. Popustite uzdu fantázii.

Sardinky

Obdoba schovávačky pre väčší počet ľudí. (Malé dieťa sa zabaví aj v trojici s rodičmi.) Najlepšie sa hrá v úplnej tme. Na začiatku sa jeden schová a všetci ostatní ho hľadajú. Kto schovanca nájde, nenápadne sa k nemu pridá. Takto sa v jednej skrýši musí postupne v tichosti tisnúť stále viac ľudí. Takmer nemožné nezačať sa chichúňať…

Tikajúca schovávačka

Schovajte niekde natiahnutú kuchynskú minútku (podľa veku detí a obtiažnosti skrýše na cca 3-10 minút). Nájdu ju skôr ako zazvoní? Dá sa hrať aj pri svetle, ale tma dodá tajomnosť…

Večer bez elektriny

Na jeden večer to skúste bez elektriny (Ak chcete byť ozaj dôkladní, treba pri tom dobre rozmýšľať – toľko vecí, ktoré bežne používame, funguje na elektrinu!). Rozprávajte deťom, ako sa žilo kedysi. Pre tých menších je to silný zážitok.

Comment (1)

  • Jula

    Asi neuverite, ale nasu malu zaujimaju tiene od troch mesiacov, rano nam pekne do izby zvietilo slnko a tak miesto hraciek, chytali sme tiene. Najhorsie v zamracene dni :)))