12apr
2010
2

Keď už deti nevládzu kráčať

Motivačné hry na výlety a prechádzky pre malé deti. Vaše dieťa už od únavy padá na nos a nechce ísť ďalej. Nôžky bolia, chodiť sa nedá. A vy ešte potrebujete zájsť kilometer – dva k cieľu, či domov. Najjednoduchšie je dieťa odviezť alebo odniesť. Ak sa to z nejakého dôvodu nedá, treba rýchlo niečo vymyslieť. Keď už človeku dochádza fantázia, strácame trpezlivosť a ľahko začneme byť na inokedy najdrahšie bytosti pod slnkom zlí. Pomôžme si teda nápadmi:

  • Rodič predstavuje krokodíla, deti pred ním utekajú z ostrova na ostrov, medzi ostrovmi sa ich pokúša chytiť. (Ostrov môže byť dlaždica určitej farby, trs trávy, veľký kameň apod.)
  • Hry s tieňami – môžete si tiene naháňať, skákať na ne, skrývať svoj tieň do iných veľkých tieňov (domov, stromov…), skúšať tieňom niečo napodobniť (vtáka, mlyn, krokodíla…)
  • Podľa druhu chodníka – buď preskakovať z niečoho na niečo, alebo sa niečomu vyhýbať. Napríklad na dlažbe – „nesmieš stúpiť na čiaru“, na horskom chodníku – „skáč z kameňa na kameň“, na zarastenom chodníku – „preskakuj cez trsy trávy“.
  • Dospelý ide kúsok pred deťmi, v určitých intervaloch im urobí zatvorenú závoru (rukami, dlhou trávou, palicou). Otvorí sa, len keď povedia správne heslo. Požiadavky na heslo môže zadávať rôzne – slovo, ktoré začína na dané písmeno/slabiku, určitý okruh vecí – zvieratká zo ZOO, značky áut apod. Najlepšie je zadať úlohu chvíľu vopred, aby deti pri chôdzi museli myslieť na niečo iné, ako boľavé nohy.
  • Určité úseky dieťa prechádza pospiatky so zrkadlom v ruke. (Vhodné len niekde a treba sa pripraviť vopred.)
  • Rodič kráča kúsok pred deťmi a kriedou kreslí na zem vopred dohodnuté značky, čo majú urobiť. (Napríklad „nota“ = zaspievaj pesničku, „kruhová šípka“ = otoč sa dookola…)
  • Rodič predbehne dieťa o 10-20 metrov, dieťa zakričí jednu z možností a rozbehne sa k nemu. „Kolotoč“ = vyskočí na ruky, rodič ho zatočí dookola. „Tunel“ = rozkročí nohy, dieťa podlezie. „Lietadlo“ = zdvihne dieťa nad hlavu. Atď.
  • V snehu kreslíme dlhou palicou, inak kriedou na chodník. „Rovná čiara“ = cesta, dieťa ide ako auto – krúti akože volantom. „Vlnitá čiara“ = more, dieťa akože vesluje v lodi. „Preškrtávaná čiara“ = koľajnice, dieťa predstavuje vlak. „Oblaky“ = dieťa letí ako lietadlo.
  • Kto prvý zbadá …, dostane … (cukrík, nálepku, bodku fixou na čelo apod.)“
  • Rodič kladie dieťaťu otázky od výmyslu sveta, dieťa na všetko musí odpovedať tvarom slova „párky„. (Rodič sa samozrejme snaží vymýšľať otázky tak, aby to dieťa čo najviac pobavilo…)
  • Na čarodejníka. Vezmeme si do rúk čarodejné paličky a premieňame toho druhého na všeličo, čo zvláštne chodí. (Slimák, zajko, formula, terénne auto…)
  • Rodič v určitých rozostupoch predstavuje čerpacie stanice. Dieťa príde, akože natankuje, rodič mu oznámi, aký benzín: skackavý, spevavý, pretekársky, prdkavý, spiatočnícky… Dieťa ďalej podľa toho kráča, až kým nepríde na ďalšiu „benzínovú pumpu“.
  • Určité opakujúce sa predmety v okolí (napríklad kanál na kraji cesty, pätník, turistická značka…) predstavujú obchody. Rodič určuje, aký obchod bude ten nasledujúci (obuv, potraviny, hračkárstvo, cukráreň, papiernictvo…) a dieťa si v každom akože niečo kúpi.
  • Kopať si niečo pred sebou – loptu, kameň, šišku.

2 komentáre

  • Zofia

    Ani by mi nenapadlo, ako jednoducho sa da s detmi zabavit pri obycajnej chodzi. Par kracajucich zabaviek iste vyuzijeme.
    No, ja unavu pri chodzi obvykle riesim pesnickami, ze kracame do rytmu, pri niektorych slovach zastaneme, dupneme, dame nohu na patu, na spicku… vpodstate syn opakuje po mne a ja spievam pesnicky, ktore uz pozna a tusi, co ma asi kedy urobit;
    alebo sa hrame na auta\ dopravne prostriedky vyberieme si, kto je co a nalezite aj vrcime a robime veci, ako robia skutocne dopravne prostriedky (mestsky autobus zastavuje na zastavkach casto, dialkovy ide rychle a stoji malo, terenna stvorkolka jazdi aj mimo cesty\chodnika a ma hlasny motor; lietadlo ma kridla=rostiahnute ruky a leti tichucko…);
    alebo mame realne kratkodobe ciele smerom ku konecnemu cielu (tu sa napapame jahodok, dalej mi ukaze, ako vie prejst cez kolajnice, pozrieme, ci je v potoku voda, syn sa skryje za huste kriky a ja ho hladam, nakrmime kacky…);
    a posledne si syn nasiel aktivitu sam: napichol na palicu maliarsky valcek (nasiel ho v pivnici) a isli sme na prechadzku, on ho namacal v potoku a „valcoval“ chodniky – velmi ho to bavilo, odporucam, obvykle vzdialenosti sme presli za stvrtinu casu ;o) dokonca sa s tym vyhral aj v piesku, ked ho zarovnaval.

  • Zuzana

    Jejda toľko skvelých nápadov…na niektoré máme ešte chvíľu čas ale už sa teším, keď sa zahráme…normálne mám chuť ísť pohľadať ten valček do pivnice 🙂
    …tak ja pridám len pár takých, čo nám fungujú cca od roka a piatich mesiacov:
    strašenie – anetka pobehne dopredu a niekde sa schová a straší mňa aj okoloidúcich hlasným „Húúúú!“ a ja odpovedám „Jooooj!“ …začali sme sa tak schovávať spolu, stačilo len do výklenku, za stĺpik…potom sme sa striedali… baví ju to stále 🙂
    – hra na koníka – gumu na skákanie mám stále so sebou v ruksaku – dám si ju okolo pása a anetka ma vedie „Hijooo!“ „Prrr, stoj!“ (alebo sa vymeníme)
    – anetka si vezme kriedu a kreslí počas chôdze, povieme si, že kde nakreslí niečo zas napr. pri dopravnej značke, pri koši, pri telefónnej búdke…