20mar
2015
3

Krížovky ku slovníku

Stáva sa aj vám, že kúpite dieťaťu darček, hoc na to nie je vôbec žiadna príležitosť? Ja to mám najčastejšie s detskými knižkami… A čo teraz? Je to rozmaznávanie? Ja som si povedala, že to aspoň zaonačím za hľadanie pokladu, pri ktorom treba spĺňať rôzne úlohy, niečo si precvičiť alebo sa dačo nové naučiť. Ako sme to robili doteraz s pánom predškolákom, ktorý ešte nečíta, si môžete pozrieť v článku „Prvé čítanie – stopovacia hra„.

Stále však to isté – no koho by to bavilo. Bolo načim vymyslieť niečo nové. Na čítací slovník škoda zanevrieť, tak som k nemu vymyslela ďalšie dve úlohy:

Počítanie príkladov

Veľmi jednoduché a pritom úspešné. Možnp preto, že mladý pán rád narába s číslami, možno preto, že je to niečo úplne iné ako bol zvyknutý doteraz. Priraďte k číslam od 0 do 9 potrebné písmenká, napíšte do šifrovacej tabuľky vymyslite pár príkladov, napíšte na kartičky. Ďalej postupujte ako pri ostatných hľadačkách pokladu.

slovnik-priklady

Krížovky

krizovky4

Predlohy ku krížovkám si môžete zadarmo stiahnuť v našom obchodíku. Sú zoradené približne podľa dĺžky slov. Ako s nimi pracovať:

 • Vystrihnite si toľko krížoviek takej náročnosti, aby to bolo pre dieťa tak akurát. Najľahšie sú tie najkratšie s tajničkou na začiatku – vtedy stačí, ak dieťa rozozná a napíše prvé písmeno slova.
 • Prvý odkaz nechajte nachystaný pre dieťa, ostatné postupne poskrývajte. Nezabudnite odstrihávať slová hore, tie sú len pre zrýchlenie práce pre vás. Na koniec dajte malú odmenu.
 • Dieťa vylúšti krížovku, slovo z rámčeka si vyhľadá v slovníku, „prečíta“ si ho pomocou nápovedných obrázkov a ide si po ďalší odkaz.
 • Lúštenie krížovky treba samozrejme najprv vysvetliť, pri niektorých slovách aj napovedať. Vy si ho už musíte domyslieť podľa počtu písmen a toho, čo má vyjsť v tajničke. Dieťaťu nevravte priamo potrebné slovo, najprv skúste dať pomocné otázky. Napríklad:

„Áno, je tam koník. A na čo ukazuje šípka?“ (uzda)

„Je tam dievčatko. Čo robí?“ (šije)

„Hej, to je semafor. Čo znamená, keď na ňom sieti červená? Že máš …“ (stáť)

krizovky2slovnik-krizovky

3 komentáre

 • Bibi

  Ko vzdy super napad sikulka ste

 • Anna

  Super. Hned to vyskusame.

  • Yfča

   Darilo sa? 🙂