12apr
2010
0
Látkové plienky – tipy pre začiatok

Látkové plienky – tipy pre začiatok

Čo treba vedieť, keď ste sa už rozhodli pre látkové plienky? Najčastejšie otázky:

Aké?

Značiek je veľa – popolini, haipa-daipa, bambino-mio, imse vimse, babylucy… Každá má svoje výhody a nevýhody, ktoré sú navyše úplne individuálne – každému sadne niečo iné. Okrem toho keď som ich kupovala ja, tak sa u nás prakticky dali zohnať len dva druhy – popolini a bambino mio. Takže v tom nepodarím :-). Ale keď som tak čítala diskusie, nestretla som sa s nikým, kto by nebol spokojný s našimi slovenskými BabyLucy. Myslím, že sú momentálne najlacnejšie.

Čo je potrebné rozhodnúť sa:

http://www.latkoveplienky.sk/sprievodca-latkovymi-plienkami

http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-plienkach/typy_plienok

Koľko?

Minimum je asi 18 kusov. Ja som mala pri prvom synovi 20 a pri druhom som si ich pár ešte došila. Plus pre každú veľkosť dvojo vrchných nohavičiek (ak nechcete kúpiť „all in one“). A tiež sa zíde mať navyše vložky, ktoré sa vkladajú dovnútra, ja mám +10ks. (Využijú sa, keď chcete, aby plienka dlhšie vydržala – na von, na spanie – dáte dvojo vložiek dovnútra. Alebo sa stane, že stačí pri prebalovaní vymeniť len vložku, plienka občas ostane suchá.)

Ako prať?

Plienky so suchými zipsami sú opatrené „protizipsom“ – kraj plienky zahnite, aby drsnejšia časť zipsu nechytala v pračke všetko ostatné. Najpraktickejšie je zvyknúť si zapínať to hneď, ako dieťa odbalíte. Inak sa vám môže stať – najmä s novými plienkami – že vytiahnete z pračky jednu veľkú guču.

Niektorí si pochvaľujú separačné vložky – tie sa dávajú ešte dovnútra plienky, aby zachytili stolicu a celé sa to potom vyhodí do záchoda. Takže teoreticky je plienka iba mokrá. Ja som to však nevyužila. Neviem, či som len natrafila na nekvalitné (ale skúsila som tri rôzne druhy, tak neviem), alebo moji synovia naozaj tak neobvykle veľa nakladali :-). Skrátka, mne to vždy tak či onak skončilo aj v plienke. No a keď sa to po pol roku začalo meniť, už onedlho obaja kakali na nočníku, takže som to už riešiť nemusela. Ale na pokakané plienky som si našla dobrý systém. Zistila som, že mi dočiahne sprcha do záchoda, a tak som to tam vždy rovno zošpricovala, zhruba vyžmýkala, zatrela žlčovým mydlom a hodila k ostatným do vedra.

Plienky sa dajú pred praním skladovať „nasucho“ – tak, ako ich odbalím z dieťaťa, hodím do zatváracieho vedra, alebo namočené do vody s pracím prostriedkom.

Čo ešte?

Keď už budete nakupovať v obchodíku, kde majú látkové plienky, poobzerajte si tam aj iný tovar. Určite sa oplatia pratelné plienkové plavky, učiace nohavičky na prechod na nočník, nepremokavé pratelné podložky – rôzne veľkosti. Najväčšie na posteľ, keď zrušíte plienku aj na noc, stredné na prebaľovanie (vonku, u lekára…), malé do autosedačky a do kočíka, keď už drobec nebude mať plienku, ale ešte bude hroziť nehoda.