25apr
2010
0

Logické hádanky

Obľúbené logické úlohy, hádanky a hlavolamy z knižiek, časopisov a zošitov pre deti sme si prispôsobili naživo s hračkami. Tých na papieri u nás nikdy nie je dosť a raz dva sú vyriešené. Takto ich možno vymýšľať a obmieňať donekonečna. Stačí vybrať okruh hračiek, ktorých máte väčšie množstvo z jedného druhu ale rôznych farieb, veľkostí a tvarov. Napríklad autíčka, zvieratká, drevené kocky, hračkársky nábytok, šaty pre bábiky, pexeso, domino, ponožky apod. Potom už len vhodne vytvárajte rôzne skupiny a dávajte k nim jasné otázky.

Ktorý legový dielik sem nepatrí?

Ktoré autíčko nepatrí medzi ostatné?

Ktoré zvieratko sem nepatrí? Prečo?

Ktoré zo spodných troch zvierat ešte patrí do horného radu?

Ktorý z troch legových panáčikov vpravo nasleduje v postupnosti a patrí na miesto otáznika?

Ktorý dielik z drevenej stavebnice patrí namiesto otáznika?

Zaveď dievčatko do domčeka tak, aby stále prechádzalo popri nejakom modrom aute.

Pri vymýšľaní a lúštení hračkových hlavolamov buďte flexibilný. Určite sa vám stane, že dieťa príde na riešenie, ktoré ste pôvodne nemali na mysli. Nezavrhujte ho hneď, môže byť totiž tiež správne!

Ak máte na starosti viac detí približne rovnakého veku (či už doma, na prázdninách, na detskej oslave, v tábore, v školskej družine…), môžete s podobnými úlohami usporiadať súťaže, riešiť na rýchlosť – kto prvý, striedať sa pri vymýšľaní hlavolamov s deťmi, použiť ich na viacerých stanovištiach. Prajem vám veľa zábavy!