29feb
2016
6

Matematika nás baví

Matematika nás baví - obálkaAhojte!

Predstavujem Vám prvú Yfčinu knižku. Čo to? Fúúúj, učebnica? Pomóóóc. Počkaj, počkaj, daj tomu šancu. Aj matematika môže byť zaujímavá, len treba mať šikovných ľudí na oboch koncoch vedenia a deti sú predsa šikovné všetky.

Yfča bola šikovná tiež. Kým vládala, patrila bez pátosu medzi naj učky na rodnej hrude. Ja som bol napríklad k učiteľom kedysi veľmi kritický a pozeral na ich prácu s dešpektom. S pedagogicky postihnutými kamarátkami časom presvedčila aj neveriaceho Spyrosa, teda mňa, že s deťmi sa dajú dokázať úžasné veci pri každom predmete. Neexistuje nudná škola, len nudní učitelia. Neexistujú zlé deti, len otrávení učitelia.

Tak ale poďme pokračovať v mojom vykecávaní. Kým vládala, učila s nasadením o akom sa mne len môže snívať, nadané deti v Bratislave a neskôr v Poprade. Klasické učebnice sa je zväčša nepáčili a tak si vyrábala vlastné. Ja o tom niečom viem. Mám ich plné police a plný počítač. Keď už nemohla učiť s plnou vervou na škole, učila vlastné deti doma. A stále niečo strihala, písala, tvorila, vymýšľala.

Neskôr sa podelila o svoje skúsenosti na blogu Elefantino.sk, kde napísala takmer 400 článkov o škole a výchove detí. Do svojho virtuálneho obchodíku spracovala 26 materiálov zadarmo na stiahnutie. Denná návštevnosť blogu neklesá pod 300 návštevníkov a v tomto momente je v obchodíku vybavených vyše 900 objednávok.

Knižka Matematika nás baví pre 4. a 5. ročník ZŠ je vyvrcholením Yfčinej práce. Predsa len knižka je knižka. Dokončeniu venovala neskutočné množstvo energie napriek nepriaznivým okolnostiam. Bol som pritom každý deň a obdivoval ľudskú vôľu, čo dokáže prekonať aj najťažšie prekážky. Keď sa už nedalo, prevzal som štafetu na chvíľu ja a poviem Vám dokončovačky sú veľký nápor na psychiku človeka. Pomôcť mi musela aj Yfčina sestra Maťa a záverečný finiš s prehľadom zvládla Maťa Matychová, za čo im obom veľmi ďakujem. Poďakovať chcem aj pani Alene Hoškovej z vydavatelstiev Príroda a Ikar za úspešnú spoluprácu.

Knihu si môžete kúpiť napríklad v knihkupectve Martinus a samozrejme v každom dobrom obchode s knihami.

O knihe

Matematika nie je nuda, matematika je zábava! Štvrtákov a piatakov o tom presvedčí čarovný Koloman Slonisko a ďalší potvoriaci, ktorí ich zoznámia s magickým štvorcom, stojkovými príkladmi alebo digitálnymi číslami. Žiaci sa spolu s nimi vydajú po stopách trolov, zostavia mravčiarom jedálny lístok, spočítajú oči príšerkám v Lochnesskom jazere, slovnými stĺpikovými príkladmi zaznamenajú hrdinské činy bohatiera Lutronda, vyriešia hrôzostrašný hlavolam a veľa iných úloh – samozrejme, vždy s pomocou matematiky. Úlohy zaujmú nielen žiakov, ale aj ich rodičov a učiteľov. Ďalšie nápady pre tvorivých učiteľov ponúka stránka autorky: www.elefantino.sk.

 • Názov: Matematika nás baví
 • Autor: Ivana Korytková
 • Dátum vydania: 1. marca 2016
 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Edícia: Príroda
 • Väzba: brožovaná väzba
 • Počet srán: 72
 • Rozmer: 205×290 mm
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 978-80-551-4789-5
 • EAN: 9788055147895

Ukážky z knihy

matematika-nas-bavi-ukazka matematika-nas-bavi-ukazka-2

Multimédia

Matematika nás baví v Martinuse
Týždeň od začiatku distribúcie sa naša knižka objavila na pulte pri vchode medzi novinkami. Ďakujeme za podporu, lebo my za lepšie miesto v kníhkupectve Martinus samozrejme nevieme priplatiť.

Matematika nás baví na Heuréke
Porovnávací server Heureka.sk ponúka náš prvý počin Matematika nás baví cez 12 internetových knihkupectiev.

6 komentárov

 • Rosakovci

  Wau ♡ wau ♡ wau ♡
  Toto je pre nas najtesivejsia sprava roka 2016!
  Yfca, ako casto, zachranujes nase domaucenie.
  Posielame Ti s chlapcami do Neba velke Dakujeme!

 • ľubica

  Teším sa veľmi z knižky.

  A čo sa týka Ifči, presne si to napísal. Aj si Ťa pamätám ešte ako „neveriaceho Spyrosa“- netušiaceho, akého génia učiteľstva si vybral za ženu… Veľa vody odvtedy pretieklo…

 • Alexandra Horníková

  krasny clanocek:) planujem kupit pre seba a tiez darujem ucitelkam v dcerkinej skole, s patricnou hrdostou, ze som mala tu cest autorku poznat:)

 • Zuzana

  🙂 fajny clanok 🙂 na knizku sa velmi tesim….bude mat cestne miesto na polici, kym moje deti povyrastu a odporucim vsetkym, co uz mozu vyuzit 🙂

 • Janka

  Dušan, tvoj dešpekt a to všetko ostatné k učiteľom môžem potvrdiť 😛 ale musím uznať, že ťa nespoznávam a som veľmi rada, že nielen takáto knižka tu bude pre nás všetkých pripomínať Yfču, ale že aj teba sa jej podarilo zmeniť 😉 som si istá, že jej, aj tvoja energia a nápady budú prínosom pre mnohých školáčikov, aby mali radi matematiku 🙂

 • Ajdan

  je mi smutno, a ďakujeme za všetko, čo urobila, česť jej pamiatke.