30nov
2010
1

Meccano

Keď som prvý krát videla katalóg meccano, okamžite som sa zamilovala. O čo väčšie očakávania, o to väčšie sklamanie. Ale aby bolo hneď od začiatku jasné – máme doma iba dve súpravy stavebnice. Nič iné som v rukách nemala, takže nemôžem zovšeobecňovať.

Meccano autobus zo série Build and play má nádherný dizajn a je úžasne farebný. Pogumované ohybné dieliky sú výborný nápad – príjemné na dotyk, ľahko sa s nimi narába, malé deti sa neporania na žiadnych ostrých rohoch. Tiež sa ľahko šraubuje. Štvorcové matice presne zapadnú do výrezov na zadnej strane dielikov, takže ich pri skrutkovaní netreba pridŕžať. V podrobnom návode je zobrazených 5 rôznych modelov, ale môžete stavať aj podľa vlastnej fantázie. Nám sa už podaril napríklad kočík pre bábu a nákladiak.
Škoda, že túto sériu nedotiahli do dokonalosti. Chýba k tomu pár drobností a jedna vcelku zásadná vec. Že odpadávajú oči a svetlá, to pri hre nechýba, ale bohužiaľ nedržia ani kolesá.

Stavebnica vo vedierku „policajti“ je úplný prepadák. Dieliky spolu nedržia, takže s postavenými autami, motorkami, člnom či helikoptérou sa vôbec nedá hrať. Panáčikovia sú tiež nepoužiteľní – odpadávajú im ruky a chodidlá. Okrem toho je táto súprava dosť obmedzená tým, že z nej nič iné ako uvádza návod nepostavíte. Dieliky sú tak špecifické, že pasujú len k tomu, na čo sú určené.

Napriek všetkému ma však ešte mnohé súpravy zo stavebnice meccano lákajú. Najmä rôzne modely na diaľkové ovládanie, alebo interaktívne roboty Spykee. A pre menších sa mi pozdávajú elektrický a mechanický box. No pred kúpou čohokoľvek ďalšieho si už poriadne popozerám recenzie, aby som sa vyhla prípadnému sklamaniu.

Comment (1)

  • Dádulka

    Meccano ma tiež sklamalo – kúpili sme sadu Meccano Traktor 3 v 1 pre deti od dvoch rokov. Štvorcové matice sa aplikujú tak ťažko, že s tým má problém aj dospelý človek, takže dieťa sa s tým samo nezahrá, aj keď bude mať 5. Inak pointa je fajn, aj materiál.