12feb
2011
1

More ostrovov

Dnes bola riadna víchrica, a tak sme zatvorení doma vymýšľali. Vznikla hra, ktorej predchádzali nie veľmi náročné výtvarné aktivitky. Tu je pre vás:

 1. Na fakt veľký kartón (my ich doma zbožňujeme, Dufko stále reklamuje, aby som niekde zohnala ďalší) sme nakreslili more. My sme použili len voskovkový hranol, aby to bolo čo najrýchlejšie. Ale ak vám deti maľujú radšej ako tie moje, môžete sa realizovať aj inými technikami – rozpíjanie farieb na navlhčený papier, vodovky, temperky, vystrihovanie vlnoviek (tvarovanými nožnicami) z modrého papiera a nalepovanie…
 2. Vystrihovali sme z ďalšieho kartónu ostrovy rôznych tvarov a veľkostí. Každý sme vymaľovali a nalepili niekde do mora. (Určite by bolo krajšie oblepovať ich farebnými papiermi.)
 3. Na každý ostrov sme nalepili jedno písmenko.
 4. Z reklamných katalógov hračkárstiev sme vystrihli vhodné obrázky a nalepili ich po obvode kartóna s morom. (Našli sme hrad, aquapark, horáreň, železnicu…)
 5. Z farebných papierov sme vystrihli jednoduché loďky a rybky. Fúkaním cez slamku plávajú morom.

Dnes sa s tým Dufko hral celý deň úplne sám bez usmerňovania. Mne ale hneď napadlo niekoľko možností, ako plán mora využiť na riadenú hru s pravidlami:

 • Vyrobte si sadu kartičiek, na ktorých bude vždy štartovacia a cieľová destinácia na brehu mora. (Napríklad 1.) hrad → horáreň 2.) aquapark → železničná stanica atď.) Hráč, ktorý je na rade, si jednu vytiahne a pokúsi sa svoju loďku fúkaním dopraviť na dané miesto. Ak nestroskotá na žiadnom ostrove, kartičku si nechá. Ak to nedokáže, kartičku odloží bokom.
 • Napíšte si na kartičky štartovacie miesto + krátke slová, ktoré sa dajú vytvoriť z písmen na ostrovoch. („hrad →S→O→B“, „horáreň →P→O→L→E“…) Hráč si jednu kartičku vytiahne a pokúsi sa lodičku fúkaním dostať na dané ostrovy v presnom poradí. (Predstavuje nákladnú loď, ktorá rozváža tovar podľa objednávky.)
 • Vymýšľajte ostrovom mená, začínajúce na písmeno, ktoré na nich je. Protihráč na daný ostrov skúsi dopraviť lodičku. Vymieňajte sa.
 • Rodič (učiteľ) pláva postupne lodičkou z ostrova na ostrov a vytvára tak nejaké slovo. Dieťa postupne číta písmenká. Ak nakoniec správne povie celé slovo, dostane drobnú odmenu. (Navlieka si postupne korálky, vypĺňa pečiatkami obrázok, zbiera mince na hranie do pokladničky apod.)

Určite vás napadne ešte veľa možností a spôsobov využitia. Prajem príjemnú zábavu!

Comment (1)

 • Zuzana

  teeeda 🙂 už sa teším, ako sa u vás najbližšie zahráme 🙂