05máj
2010
2

Pexeso – variácie pre náročných

Rôzne obmeny klasickej hry – nie všetky vhodné pre deti :-). Super na tábory, na vyučovanie, do školy v prírode, do školskej družiny, na rozdelenie detí do dvojíc, na detské oslavy… Aj len tak na doma, keď sa nedá ísť von a váš drobizg prepadáva nebezpečná nuda.

3D pexeso

Nájdite si v detskej izbe niekoľko dvojích rovnakých hračiek. Podľa dohody môžu byť len približne rovnaké (napríklad dve autá, dve bábiky, dve legové kocky…), alebo úplne identické (napríklad po dve legové kocky rôznych farieb). Poschovávajte ich pod kalíšky (poháre, misky, formičky na muffiny, vreckovky…. čo doma máte). Menšie deti sa na schovávaní môžu aj podieľať, väčšie deti sa nepozerajú. Hra môže začať, pravidlá sú rovnaké ako pri klasickom pexese.

Hmatové pexeso

Prichystajte si niekoľko tvarom úplne rovnakých dvojíc predmetov. (Pár nápadov na inšpiráciu – lyžičky, ceruzky, kocky, štipce, lízatká…) Po jednom ich poschovávajte do (čistých :-)) ponožiek. Nemusíte to rozkladať ako pri bežnom pexese. Dokonca bude zaujímavejšie, ak všetky poklady v ponožkách nasypete do jedného hrnca alebo vreca. Úlohou dieťaťa je nájsť len podľa hmatu páry. Pozrieť sa dovnútra a skontrolovať výsledok môže až keď si je dvojicou isté.
Hmatové pexeso si môžete prispôsobiť aj na rozdelenie detí do dvojíc alebo väčších skupín. Napríklad takto: každé dieťa si náhodne vyberie jednu naplnenú ponožku a potom hľadá len pomocou hmatu, kto má rovnakú. S tým (alebo viacerými) patrí do skupiny.

Zvukové pexeso

Do rovnakých nádobiek (napríklad od kindervajíčok) vložíme veci vydávajúce rôzne zvuky – vždy po dve, rovnaké množstvo. Napríklad fazuľu, múku, ryžu, kovové matice, hlinenú guľku, apod. Ďalej pexeso pokračuje podľa klasických pravidiel.

Pexeso naživo

Výborné na „zabitie“ času, keď treba s veľkou skupinou detí na niečo čakať. Rozdeľte deti do dvojíc. Jedna dvojica ostane bokom a chvíľu sa nepozerá. Volajme ich hráči – budú hrať pexeso so živými kartičkami. Ostatné dvojice predstavujú kartičky. Kým sa hráči nepozerajú, dohodnú si znamenia – nejaké gestá, pózy, či posunky. (Napríklad jedna dvojica – prekrížené ruky na prsiach, iná dvojica – vyplazený jazyk, ďalší zas škrabkanie sa na nose…) Deti – kartičky sa potom pomiešajú, rozostavia do dlhého radu chrbtom k hráčom a hra môže začať. Hráči na striedačku vyvolávajú kartičky menom – vždy dvoch. Tí sa otočia a ukážu svoje gesto. Nájdené dvojice sa zoskupujú pri hráčovi, ktorý ich našiel.

Pexeso naruby

Hra s klasickým pexesom ale s pozmeneným pravidlom – vyhráva ten, kto má na konci najmenej dvojíc.

Pijanské pexeso

Zdokonalená variácia pexesa naruby. Každý hráč vo svojom ťahu otočí len jednu kartičku. Druhú kartičku mu po dohode otočia ostatní spoluhráči. Snažia sa nájsť mu správnu dvojicu, lebo kto bude mať najviac párov, prehrá. A ešte jedno ozvláštnenie – pri každom získaní páru musí dotyčný exnúť štamperlík. Deťom to prirodzene pozmeníme – môžu dávať fanty, robiť drepy, behať po schodoch… Je to výborná hra. Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale je to náročnejšie ako obyčajné pexeso. Treba si pamätať oveľa viac kartičiek a dobre si premyslieť, ktorú môžem otočiť, aby ostatní ku nej nevedeli dvojicu. Skúste si, je to rozhodne zaujímavé a nabúra to stereotyp.

2 komentáre

  • Zuzana

    skvelé nápady 🙂
    3D zajtra vyskúšame 🙂

  • Evina

    zaujimave, nieco vyskusame…