05sep
2014
0

Spánok detí

Na Slovensku je našťastie stále bežné, že bábätká spia v izbe s rodičmi. Či už vo vlastnej oddelenej detskej postieľke, postieľke bez bočnice prirazenej k manželskej posteli, alebo spolu s rodičmi vo veľkej posteli. Skôr či neskôr však nastane situácia, že dieťa treba presunúť do vlastnej izbičky aj na noc. Ako ste ro riešili vy?

Istotne každý rodič chce, aby tento presun prebehol bez stresu. Spôsobov je mnoho, každý má svoj osvedčený. Ako to prebiehalo u nás?

Starší syn sa premiestnil z vlastnej vôle. Od malička som ho na poobedňajší spánok ukladala do postele v detskej izbe. Zaspal pri kojení a keď sa zobudil, rovno sa začal hrať. Okolo dvoch rokov odrazu večer zastal na chodbe medzi spálňou a izbičkou. Pripadalo mi, že sa rozhoduje, kam má ísť spať, tak som to vyjadrila nahlas s povzbudením, že si môže vybrať. Takto to pokračovalo po nejaký čas – raz si vybral spálňu, raz izbičku. Spočiatku sa okolo polnoci budil a chcel ísť k nám, tak som ho začala rovno prenášať k nám, už keď som šla spať. Postupne to samo od seba úplne prirodzene prešlo k tomu, že prespal celú noc a vždy vo svojej izbe.

Keď sa nám narodil druhý syn, starší sa na čas nasťahoval naspäť ku nám. Nechali sme ho, aby nežiarlil a necítil sa ukrátený o pozornosť. Onedlho s tým sám prestal, ubezpečený o tom, že k nám vždy môže prísť.

Keď sa mal osamostatniť mladsí syn, predchádzalo tomu prerábanie detskej izby. Dovtedy v nej bola totiž iba jedna posteľ. Dnes sú už na výber detské postele od výmyslu sveta. Ak dovolíte dieťaťu, aby sa podielalo na jej výbere a následne montovaní, iste ju bude chcieť vyskúšať čím skôr. Tak to bolo aj s našimi. Vrelo odporúčam dva šuplíky na kolieskach pod posteľou. Pre menšie deti na jednoduché a efektívne odkladanie hračiek, pre starších napríklad na skladovanie lega. Okrem toho deťom spríjemnia zaspávanie aj rôzne detské súpravy do postielok – či už kapsár na boku na odloženie obľúbených hračiek, nebesá, mäkká deka alebo mantinely  ku stene.detska-postel-a-suflik-ocean-180x90-cm-54499

Keď deti odrastú na starších školákov, čaká nás opäť prerábanie detskej izby. Hračiek ubudne, bude potrebný poriadny pracovný stôl a priestor na učebnice, knihy a encyklopédie, prípadne aj vlastný počítať. Deti iste uvítajú, keď budú môcť občas pozvať kamarátov na prespanie – a my budeme radi, že ich takto môžeme spoznať. Vyrieši to rozkladacia detská pohovka – cez deň poslúži na čítanie a oddych, v noci sa na nej vyspí návšteva.