14máj
2012
0

25. The Smartest Giant in Town

Ešte stále sa venujeme oblečeniu. Nové slovíčka na dnes: GIANT (obor), GOWN (župan), TROUSERS (nohavice), BELT (opasok), TIE (kravata), SANDALS (sandále), CROWN (koruna), GIRAFFE (žirafa). Zopakujeme známe zvieratká: FOX (líška), MOUSE (myš), GOAT (koza), DOG (pes).

Rozprávka na dnes od Julie Donaldson:

George je tým najotrhanejším obrom v meste. Stále nosí iba zaplátaný župan a staré sandále. Je z toho smutný, až raz zbadá nový obchod a nakúpi si v ňom pekné oblečenie. Teraz je už tým najelegantnejším obrom v meste! Staré šaty nechal za obchodom a vybral sa domov.
Stretol žirafu, ktorej bolo zima na dlhý krk. Venuje jej svoju kravatu, aby ju použila ako šatku. „Aj tak mi nepasovala k ponožkám…“
Prišiel k rieke, kde koze odfúklo plachtu z lode. Daroval jej svoju novú bielu košeľu. „Aj tak sa mi stále vykasávala z nohavíc…“
Pri zhorenom domčeku stretol plačúcu rodinu myšiek. Dal im jednu svoju topánku. „Aj tak mi robila pľuzgiere…“
Teraz musel poskakovať na jednej nohe, ale neprekážalo mu to. Pri kempe plakal lišiak, že mu zmokol spacák. George mu venoval jednu ponožku. „Aj tak ma šteklila na nohe….“
Ďalej stretol psíka, ktorý sa nevedel dostať na druhú stranu močariny. Obor mu pomohol opaskom. „Aj tak ma tlačil na bruchu…“
Začal fúkať vietor a George osmutnel. „Padajú mi nohavice a je mi zima!“ Vrátil sa do obchodu, že si kúpi nové šaty, lenže už bolo zatvorené. Rozplakal sa, ale potom zbadal svoje staré šaty. Potešil sa a bežal domov. Tam ho už čakali všetky zvieratká, ktorým pomohol. Mali preňho veľký darček – korunu a kartu s básničkou o tom, ako pomohol zvieratkám. „…tu máš od nás peknú korunu, ktorá sa ti hodí k županu a sandálom, pretože ty si ten najmilší obor v meste!“

Zahrajte sa doma:

 •  Urobte si obchod s oblečením. Nachystajte na vešiaky rôzne detské (prípadne bábikovské) oblečenie. Používajte jednoduché vety „I need some shoes.“ „I want a shirt.“ „Thank you.“ Najprv nakupujte vy od dieťaťa, neskôr si skúste vymeniť úlohy.
 • Vytlačte si obrázky obrovho oblečenia a zvieratiek z príbehu (strana 9). Rozstrihajte na jednotlivé kartičky. Dieťa má správne priraďovať dvojice podľa vašich inštrukcií (sú napísané pod obrázkami.) „My tie is a scarf for a cold giraffe.“ (zdôrazniť „tie“ a „giraffe“)
 • Zahrajte si časť rozprávky ako divadielko. Dieťa nech sa oblečie ako obor George (kravatu, košeľu, ponožky, topánky, opasok, nohavice). Potom sa prechádza po izbe a vy postupne vyťahujte zvieratká a hovorte za ne:
  • Stretne plačúcu žirafu. Giant: „What´s the matter?“ Giraffe: „I´m cold!“ Dieťa – obor jej dá kravatu „Tie for you!“ Giraffe: „Thank you!
  • Stretne plačúcu kozu. Giant: „What´s the matter?“ Goat on a boat: „I need a new sail!“ Giant: „Shirt for you!“ Goat: „Thank you!
  • Stretne plačúce myšky. Giant: „What´s the matter?“ Mommy mouse: „We need a new house!“ Giant: „A shoe for you!“ Mice: „Thank you!
  • Stretne plačúcu líšku. Giant: „What´s the matter?“ Fox: „I need a sleeping bag!“ Giant: „A sock for you!“ Fox: „Thank you!
  • Stretne plačúceho psa. Giant: „What´s the matter?“ Dog: „I´m stuck in the muck!“ Giant: „A belt for you!“ Dog: „Thank you!
 • Naučte sa a spievajte si obrovu pesničku:
„My tie is a scarf for a cold giraffe,
My shirt’s on a boat as a sail for a goat,
My shoe is a house for a little white mouse,
One of my socks is a bed for a fox,
My belt helped a dog who was crossing a bog
But look me up and down –
I’m the smartest giant in town.“

„Your tie is a scarf for a cold giraffe,
Your shirt’s on a boat as a sail for a goat,
Your shoe is a house for a little white mouse,
One of your socks is a bed for a fox,
Your belt helped a dog who was crossing a bog
So here is a very fine crown,
to go with a sandals and gown
of the kindest giant in town.“