07nov
2013
0

Indiánska mozaika

Hlavolam – skladačka z obľúbenej knižky môjho detstva „Kniha hlavolamov“ od Miloša Zapletala. Vystrihnite si z tvrdého papiera 10 rovnakých rovnostranných trojuholníkov. Každý rozdeľte strednými priečkami na 4 menšie trojuholníky. Stredný trojuholník ostáva biely, tri krajné trojuholníky vymaľujte podľa inštrukcií: použite práve tri farby tak, aby žiadne dva z veľkých trojuholníkov neboli rovnaké. Na poradí farieb nezáleží (za rovnaké sa považujú aj trojuholníky, v ktorých sú použité rovnaké farby len v rôznom poradí). Pre lenivých na rozmýšľanie, prípadne pre kontrolu – viď foto na konci článku.

Hotovo? Môžete začať skladať indiánske ornamentálne obrazce. Dodržiavať treba len jedno pravidlo: miesto, v ktorom sa dva veľké trojuholníky dotýkajú, musí byť u oboch rovnakej farby (styčným miestom dvoch trojuholníkov môžu byť ich vrcholy, alebo strany, či polovičky strán). Takže k k žltému vrcholu možno priložiť len žltý, k červenej strane iba červenú.

indianska mozaika - predlohy

Predlohy na zalaminovanie si môžete stiahnuť zadarmo v našom obchodíku. Správne vymaľovanie trojuholníkov (i keď môžete použiť aj ľubovoľné iné farby):

vymalovana indianska mozaika