05mar
2012
6

Kniha o detskej reči

Autorkami sú špičkové slovenské odborníčky, logopédky Mgr. Katarína Horňáková a Mgr. Svetlana Kapalková, PhD.,  a psychologička Doc. PhDr. Marína Mikulajová, CSc.. Venujú sa v nej normálnemu vývinu reči a komunikácii detí do troch rokov. Je určená ľuďom, ktorí sa o deti starajú – čiže predovšetkým rodičom. Vrelo odporúčam.

Brilantne napísaná. Prehľadná, členená do logických kapitol a odstavcov, zvýraznené tie pravé slová. Jasná a stručne formulovaná a pritom vyčerpávajúca, niet čo dodať. Odborné (ale jednoducho vystihnuté) state sú pretkávané krátkymi výpoveďami rodičov malých detí – ich otázkami a zážitkami. Knihu to príjemne spestruje.

Prvá kapitola rozoberá jednotlivé efektívne komunikačné stratégie. Niektoré vám budú určite dobre známe, pri iných sa možno pristihnete, že to treba robiť inak. Spomeniem aspoň jeden príklad. Vybrala som tú, ktorá sa v dnešnom uponáhľanom svete dodržiava asi najťažšie. Stratégia „čakanie“ znamená poskytnúť dieťaťu dostatok času – a to nielen keď má odpovedať na nejakú otázku.

„Počkajte, skôr ako vyložíte dieťa na hojdačku.
Počkajte, skôr ako mu dáte ďalší kus keksíka.
Počkajte, skôr ako mu opäť hodíte loptu.

Ak počkáte, dieťa vám ukáže, čo chce:
výrazom tváre alebo pohľadom, pohybom tela alebo ruky, prstom, gestom, zvukom alebo slovom.
….
Naše mlčanie mu hovorí: „Verím, že to dokážeš. Nech urobíš čokoľvek, budem rešpektovať tvoj názor.““

Druhá časť je rozčlenená podľa veku dieťaťa na šesť častí, takže si ľahko vyhľadáte obdobie, ktoré vás zaujíma. V každom nájdete popis, ako prebieha vývin (nielen komunikačných schopností). Potom konkrétne návody ako v tom veku používať komunikačné stratégie a napokon niekoľko námetov na vhodné hry a hračky.

Tretia kapitola je venovaná detským knihám. Tiež po jednotlivých obdobiach radí, ako ich s deťmi čítať či listovať a ktoré sú vhodné.

Štvrtá kapitola obsahuje stručné informácie o poruchách vývinu reči a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

V poslednej kapitole autorky zodpovedajú na najčastejšie otázky rodičov. (Problémy s výslovnosťou, televízia, zápaly stredného ucha, nosohltanová mandľa a reč, bilingvizmus, cumlík, skrátená jazyková uzdička.)

6 komentárov

 • Zuzana

  Ahoj:) na tvoje odporúčanie som čítala…v skrini mám zalepené nejaké výpisky a práve tento týždeň som tam navigovala manžela, aby si čo to prečítal:)
  …odporúčala, popožičiavala som aj ďalej….dokonca aj za veľkú mláku….a knižka potešila, inšpirovala, stojí za to si ju prečítať 🙂

 • Iva Motyl

  Aj ja ju mam doma a pomalicky uz bude nacase sa ku nej zas vratit lebo Hanicka sa snaziiiii o 106:) uz pred tyzdnom dala svoje prve ozajstne „mama“, ked mala pocit, ze jej uz nedoprakem dalsiu porciu mrkvy

 • T

  Kto preda peknu neposkodenu knihu: Kniha o detskej reci?
  Autorkami sú špičkové slovenské odborníčky, logopédky Mgr. Katarína Horňáková a Mgr. Svetlana Kapalková, PhD., a psychologička Doc. PhDr. Marína Mikulajová, CSc..

 • Dana

  Vynikajúca kniha, veľmi ľahko sa číta. Napísaná nielen pre odborníkov, ale aj pre bežných ľudí.

 • Michaela

  Ja ju nemozem nikde kupit