20jún
2011
2

Legoland über alles

Ťažko povedať, čí sen sme si splnili :-). Keď sme prvý krát vošli do areálu, žasli sme všetci bez výnimky. Najmladší stískal od radosti pästičky a s rozžiarenou tváričkou opakoval „Tešit! Tešit!“ Postupne sme si síce na tú parádu zvykli a už nám to tam neprichodilo také nezvyčajné, ale keď som na šiesty deň chcela vidieť aj niečo z okolitej krajiny, deti ma rázne prehlasovali. Nuž sme posledný deň tiež strávili v Legolande.

Nemecký Legoland (kde sme boli my) sa nachádza 120km západne od Mníchova, pri Günzburgu. Asi desať minút peši cez les je Legoland Feriendorf a Camping. Ubytovať sa tu dá v apartmánoch, v rytierskych stanoch, alebo vo vlastnom stane či karavane. V cenách sú obrovské rozdiely, kempovať sa výrazne oplatí. Štyri osoby mimo sezóny zaplatia v bungalove 170 eur/ noc, kým v kempe len 24. Už samotná „prázdninová dedinka“ ponúka deťom množstvo zábavy. Bungalovy sú usporiadané po šiestich do tvaru U, na priestranstve medzi nimi je vždy tematické ihrisko. Piráti, piloti formule, rytieri, staroveké pyramídy. Okrem toho je v centre reštaurácia, jazierko, pláž, minigolf, ďalšie ihriská a okruh na jazdenie na šlapacích autíčkach.

Kemping je pohodlný. Každé miesto má k dispozícii elektrickú prípojku, zahrnutú v cene. Nedopláca sa nič zvlášť (ani teplá voda v sprche, ako v niektorých kempoch.) Hygienické zariadenia žiaria čistotou. Podľa hodnotení, ktoré sme si čítali predtým na nete, môže byť v sezóne problém s tým, že spŕch a toalet je málo. Uprostred mája však kemping zíval prázdnotou, len na víkend sa nahrnuli ľudia. Prekážalo nám iba pár drobností. Zem je tvrdá, kamenistá, ťažko sa napínal stan. V kúpeľni sú len pevné sprchy bez vaničky, nedá sa vziať hadica do ruky – takže sa malé dieťa ťažko umýva. Jediná možnosť bola vliezť pod sprchu s ním na rukách, a to nie je veľmi pohodlné na manipuláciu. Odporúčam prihodiť do auta malú vaničku, alebo veľký lavór.

Zábavný park je taký rozsiahly, že za jeden deň nie je šanca vidieť všetko. Pre rodinu sa už od druhého dňa oplatí kúpiť celoročný vstup. Platí vo viacerých zábavných parkoch v Nemecku, ale aj v Gardalandii v Taliansku, a dokonca aj v dánskom Legolande. Keď si lístok kúpite vopred cez internet, nemusíte stáť v radoch pred vchodom.

Na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Pre tých najmenších sú tu ihriská od výmyslu sveta, vozenie sa na safari autíčkach, vláčikoch, lodičkách. Náš dvojročný si to síce pravdepodobne nebude pamätať, ale pobyt si užíval naplno.

Veľké deti si prídu na svoje pri stavaní a programovaní lega technik, na divokých húsenkových dráhach, na lodiach s vodnými delami. Miniland – krajinky a mestá postavené celé z lega – ocenia nielen dospeláci. Verné kópie historických pamiatok z Benátok, Berlína, či Hamburgu sú ozvučené a doplnené vtipnými detailami. Majú aj pohyblivé časti – jazdiace autá, vlaky, lode, lanovku, konský záprah apod.

Ani v nepriaznivom počasí nie je návšteva márna. V Einstein academy si môžete postaviť model lego technik, v Lego factory uvidíte, ako sa lego vyrába a dozviete sa množstvo zaujímavostí, v ďalšej budove sa pokúsite postaviť čo najrýchlejšie auto, či budovu, ktorá odolá zemetraseniu. 4D kino ponúka niekoľko filmov pre rôzne vekové kategórie. A okrem toho sú tu samozrejme obchody a reštaurácie.

K príjemnému pobytu významne prispieva čistota (pre Nemcov povestná), zeleň a okolitá príroda (nevedela som, čo skôr obdivovať – stavby z lega, alebo bonsaje) a tzv. rodinné toalety. Pri dámskych a pánskych je vždy aj veľká miestnosť, do ktorej sa pohodlne zmestíte s kočíkom, je tu wc, umývadlo, prebaľovací pult a dokonca i vlhčené utierky a zvlášť mydlo pre bábätká.

Negatíva? V top sezóne by ma pravdepodobne odrádzali dlhé rady pred každou atrakciou. V máji však jediné sklamanie nastalo po zistení, že vytúžená autoškola je až od 7 rokov. Napokon ho tam na druhý pokus vzali aj 5 ročného a celý žiaril, keď mi ukazoval vodičák. Len mne sa videlo dosť nefér, že si tam deti zajazdia len 20 minút. Platí sa zvlášť – 5eur za lekciu: film, vysvetľovanie dopravných predpisov, prechádzka pešo po cestách a samotná jazda už iba kratúčko. Väčšinu času stojí dopravné ihrisko prázdne a nevyužité.

Bolo nám fantasticky, najlepšia dovolenka s deťmi ever. Vrelo odporúčam.

 

 

2 komentáre

  • Veronika

    Dobry den, vyborny clanok dakujem, chcela by som sa spytat ako si mozem kupit celorocne vstupenky ked hned pri bookingu mi ponuka 2 dnove. to treba niekam zvlast napisat?
    dakujem za radu
    veronika