11nov
2014
1

Nakresli si písmenká

Môj päťročný syn sa pomocou týchto kartičiek naučil písmenká za pár dní. Mal práve obdobie, keď stále len kreslil. Raz prišiel zo škôlky s papierom, na ktorý poodkresľoval nápisy zo všetkých hračiek. To bol pre mňa signál – toto senzitívne obdobie treba využiť! Vymyslela som ku každému písmenku obrázok a malo to úspech.

Každé písmeno abecedy je reprezentované slovom, ktoré sa naň začína. A – auto, B – baran, C – cukrík… Takisto obrázok sa začína kresliť daným písmenom. Čiže keď kreslím napríklad H – hrad, najprv napíšem H, potom dokreslím vežičky, cimburie, bránu, atď. Samozrejme to funguje aj naopak – v každom nakreslenom obrázku sa dá nájsť jeho začiatočné písmeno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobre je, keď má každé písmeno svoju farbu. Deťom to pomôže s neskorším učivom o hláskach a písaní tvrdého a mäkkého y/i.

Modrá – tvrdé spoluhlásky H, Ch, K, G, D, T, N, L
Žltá     – mäkké spoluhlásky Ď, Ť, Ň, Ľ, Dž, Č, Ž, Š, Dz, C, J
Zelená – obojaké spoluhlásky B, M, P, R, S, V, Z, F
Červená – samohlásky A, E, I, O , U , Y
Sivá      – X, Q, W

Odkresľovanie z kartičiek je zábavné aj samo o sebe. No ak poradíte dieťaťu, aby si vyrobilo vlastnú knižku, bude sa ňou isto pýšiť:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Keď už dieťa pozná písmenká a obrázky ku nim, môžete ich použiť ako tajnú šifru – viď nasledujúci článok.

Podklady na výrobu kartičiek „ako sa kresla písmenká“ si môžete zadarmo stiahnuť v mojom obchodíku.

Comment (1)

  • Zuzana

    tieto karticky su uplne skvele….aj adamka uz chytili pismenka….inspirovany anetkou….“…i sa ako pise? a o?“ tesim sa na ne 🙂