06dec
2014
0

Obrázkové písanie

Keď už vieš kresliť písmenká (viď predchádzajúci článok), dá sa s tým všeličo povymýšľať. Z písmeniek poskladáme slová. Nič to, že ešte nevieš čítať, ba ani rozložiť si slovko na hlásky. Obrázky ti pomôžu. Obtiahni písmenká schované v sivých obrázkoch – aha, napísal si slovo! Pozri sa na farebný obrázok – pomôže ti „prečítať“, aké slovo si napísal. Júj, ale ti to šikovne ide! Povieš mi, aké písmenká si napísal?

Podľa Márie Montessori prechádzajú deti senzitívnym obdobím písania približne medzi 3 – 5 rokom. Keď som prvý krát počula, že pre dieťa je prirodzené najprv písať (pričom to po sebe nevie prečítať) a až potom čítať, veľmi ma to zaujalo. A teraz to sledujem na mladšom synovi :-).

Pracovné listy s obrázkovým písaním si môžete stiahnuť zadarmo v našom obchodíku.

Obrázkové písanie sme použili aj na „sťaženie“ stopovacej hry s čítacím slovníkom. Namiesto rovno napísaných slov si ich dieťa musí najprv vylúštiť – obtiahnuť písmenká v obrázkoch. Aby sme dieťa neodradili, malo by už vedieť správne k sebe priradiť veľké a malé tvary písmen. Obrázkovým písmom dieťa totiž napíše veľké písmená a v slovníku sú slová písané malými tlačenými písmenami.  Obrázkové slová ku slovníku si tiež môžete stiahnuť v našom obchode.