31máj
2011
1

Strihanie

Môj čerstvo dvojročný sa práve vyše pol hodiny zabával strihaním. Mojou úlohou bolo držať mu pásik papiera a on opakoval nasledovné:
Odstrihol kúsok, položil nožničky, odzipsoval taštičku, vložil kúsok dnu, taštičku zazipsoval, položil, vzal nožničky, odstrihol ďalší kúsok… Spočiatku ma stálo veľa sebaovládania, aby som ho pri tejto činnosti nechala bez zasahovania. My dospelí sa stále niekam ponáhľame…

Strihať dieťa zvládne pomerne skoro – už niekedy medzi 1,5 – 2 rokmi. Akurát to nie je strihanie podľa našich predstáv – nožničky drží oboma rukami, takže mu neostáva žiadna voľná na držanie papiera. Ten mu musí podržať dospelý. Najlepšie na začiatok sú úzke pásiky, ktoré prestrihne na jeden krát. Existujú aj celo-umelohmotné nožničky pre najmenších. Neprestrihnú síce skoro nič (skôr trhajú), ale sú bezpečné. 🙂 Mne sa na prvé pokusy osvedčili ozdobné nožničky, ktoré strihajú vlnky apod. Sú dosť masívne, dobre sa malinkým držia a strihajú väčšou plochou, takže to ľahšie ide. Nemajú ostrý špic a prakticky sa s nimi nedá strihnúť si do ruky. Aj tak treba samozrejme dávať pozor a nenechávať dieťa s nožničkami samotné.

Comment (1)

  • Zuzana

    …vidíš, s ozdobnými sme ešte nestrihali, hneď zajtra ich vyberiem zo škatule, ďakujem 🙂