26sep
2011
2
Úlohy na výber

Úlohy na výber

Veľmi jednoduchá zmena s veľkým efektom.

V klasickej slovenskej škôlke deti absolvujú každé doobedie aspoň jednu (viac-menej) povinnú  výchovnú činnosť, ktorá spočíva približne v tom, že všetky deti vymaľujú a vystrihnú predkreslený tulipán, všetky deti modelujú z plastelíny slimáčika, všetky deti riešia rovnaké bludisko…

V tomto článku sa nejdem zaoberať tým, že sa modeluje slimák a vystrihuje tulipán (i keď aj o tom sa chystám písať), ale problémom, že majú robiť VŠETKY deti to isté. Každé dieťa je iné, pre niektoré bude úloha príliš ľahká, pre iné príliš náročná. A pre väčšinu skrátka nudná.

Preto by som si do plánov písala namiesto „vystrihovanie tulipánu“ radšej „naučiť/precvičiť strihanie“ a k tomu pripísala viaceré možnosti činností, ktoré mi k tomu napadnú: 1. vystrihovanie obľúbených hračiek z reklamného letáku 2. vystrihovanie podľa rôznych predlôh (tulipán, mesiac, srdiečko…) 3.  strihanie papiera na úzke prúžky=špagety.

Deti bude zaručene viac baviť vybratá činnosť ako nanútená. A okrem toho sa zároveň učia rozhodovať sa – čo je pre život dôležitá kľúčová kompetencia.

Samozrejme, nedá sa poskytnúť úlohy na výber pri všetkom – keď chcem nacvičiť s deťmi tanček, naozaj musia robiť všetky to isté.

2 komentáre

  • Katarina

    uplne suhlasim. A dolezita je aj moznost: nebudem robit ziadnu z uvedenych.

  • Admin

    Skvely postreh, dobre si ma doplnila. Dik!