03dec
2010
1

Zoznámenie s písmenkami

Pri nasledujúcich aktivitách nie je potrebné, aby dieťa písmenká poznalo. Ani nie je nutným cieľom, aby sa ich pri tom naučilo čítať. Preto ich rovnako ako prvákom môžeme ponúknuť aj dvojročným drobcom. Deti si písmenká ohmatajú, oboznámia sa s rôznymi tvarmi, zahrajú sa. Zabavia sa aj väčšie deti, ktoré už dávno samostatne čítajú, ale niečo podobné dosiaľ neskúšali. Tým najmenším nechajme pri hre väčšiu voľnosť, nenúťme ich do niečoho, čo ich už prestalo baviť. Čítajúce deti už budú vedieť riešiť úlohy systematicky. Preskúmané písmenká môžu aj zapisovať do príslušných stĺpcov (množín).

Na úlohy budete potrebovať sadu trojrozmerných písmen. Bežne dostať kúpiť umelohmotné ako magnetky na chladničku, ale zoženiete aj drevené či penové.

Nechajte deti skúmať. Ktoré písmenká

  • dokážu samostatne stáť?
  • sa dajú navliecť na šnúrku?
  • symetrické? (Ukážte dieťaťu, ako sa to dá vyskúšať so zrkadlom.) Náročnejšia úloha pre super šikovných: ktoré písmenká majú jednu a ktoré dve osy súmernosti?
  • sa dajú narysovať pravítkom? (Tzn. skladajú sa iba z rovných čiar.)
  • dokážeš obtiahnuť prstom jedným ťahom tak, aby si po žiadnej časti neprešiel viackrát?
  • sa ukrývajú jedno v druhom? (Dajú sa položiť jedno na druhé tak, aby sa nezmenil pôdorys.) Aká najvyššia kopa sa dá takto urobiť? (Napríklad E, L, F, I)
  • pasujú do vkladačky?

Comment (1)

  • Zuzana

    …po prečítaní tohto článku som abecedu – vkladačku hneď vytiahla z tajných zásob a zaradila ju medzi vianočné darčeky…anetka má dva roky a dva mesiace …hrať sa s ňou sa jej hneď zapáčilo…po prvom hraní vedela nájsť anetku, maminku zuzanku, tatinka branika, matúška, babku hanku, tetu ivku, staníka a dufka teda A, Z, B, M, H, I, S, D …keď si ju o pár dní vyberala zo šuflíka, hovorí mi: „Aha, Matúško vypadol!“ 🙂 dnes bol egon E na kávu v domčeku pre lego panáčikov a s jednotlivými písmenkami – konkrétnymi členmi rodiny, či kamarátmi si anetka hrala len tak sama pre seba mini divadielko s dialógmi a zmenou hlasu a stálo to fakt zato! 🙂 akurát máme v rodine viacerých členov, ktorých meno sa začína na rovnaké písmenko…tak sme vybrali ešte jednu puzzlovú penovú vkladačku a keby som videla niekde ešte nejakú podobnú tak kúpim, lebo keď chce človek poskladať nejaké slovo tak s vaicerými písmenkami bude viac možností aj väčšia zábava 🙂