23mar
2011
3

Lego hra – „Skrývačka“

Môžete použiť lego duplo ale aj klasické drobné lego. Ak použijete pevné podložky na odkladanie kociek pre každého hráča (aby sa neroztratili), bude z toho výborná hra aj na dlhé cesty autom či vlakom. Pravidlá pochopia deti od cca 4-5 rokov, ale skutočne premyslene hrať až oveľa staršie.

Budete potrebovať:

 • Jednu väčšiu podložku ako hraciu plochu. Na podložku si ceruzkou nakreslite štvorcovú sieť. (Ľahko sa umyje kefkou, môžete ju dať aj do umývačky riadu.)
 • Pre každého hráča rovnaký počet obyčajných kociek v jednej farbe (jeden hráč napríklad žlté, druhý červené, tretí modré, …) (Počet kociek všetkých hráčov dokopy by mal byť trochu menší ako je počet miest na hracej podložke.)
 • Pre každého hráča rovnaký počet väčších kociek/ malých podložiek vo farbe, ktorá nie je použitá medzi kockami žiadneho hráča (všetci hráči napríklad biele). (Počet cuplíkov na bielych kockách jedného hráča musí byť menší ako počet cuplíkov na kockách jeho farby.)

V prvej fáze hry sa hráči striedajú v ukladaní kociek svojej farby na hraciu plochu. Pokračujú, kým sa kocky neminú. Táto fáza vyzerá jednoducho, ale je zásadná – treba myslieť strategicky, plánovať a brániť súperom.

Druhá fáza: stavia sa druhé poschodie. Každý hráč sa snaží prikryť čo najviac svojich kociek na hracej ploche väčšími (bielymi) kockami.

 • V tejto fáze sa hráči nestriedajú dookola, ale kmitavo (pri dvoch hráčoch: prvý, druhý, druhý, prvý, prvý… pri troch hráčoch: prvý, druhý, tretí, tretí, druhý, prvý, prvý… atď.).
 • Biele diely musia všetci hráči ukladať v rovnakom poradí, a to od najmenšieho po najväčší. Najlepšie je, keď si ich pred začatím druhej fázy zoradia všetci rovnako pred seba.
 • Biele kocky nesmú nikde vytŕčať z hracej plochy. Môže sa stať, že ich hráč nedokáže umiestniť všetky. Nakoniec ostanú nepoužité.
 • Prikrývať sa môžu aj cudzie kocky, i keď to samozrejme nie je výhodné.

Záver: každý hráč spočíta kocky svojej farby, ktoré je vidno pri pohľade zhora (tzn. nie sú zakryté druhou (bielou) vrstvou). Vyhráva hráč s najmenším výsledkom. (Vyhral hráč s červenými kockami s výsledkom 4 oproti žltému s výsledkom 6.)

Poznámka nakoniec: hru som vymyslela len predvčerom, takže som ju zatiaľ hrala iba sama so sebou a pár krát so synom. Ak by zaujala nejaké matematické mozgy, ktoré by ju vyskúšali, budem vďačná za vychytanie nedostatkov a dotiahnutie do dokonalosti! 🙂 (A ospravedlňujem sa za výraz „kocky“ pre biele kvádre, ale je to tak pri legu voľajak zaužívané a myslím, že to každý chápe…)

3 komentáre

 • Dagmar

  O moja, ako to ty vsetko stihas ???? 🙂 Zasnem a obdivujem :-))) Nedame particku niekedy v utorok???? 😀 paaa d.

 • Danka

  skvelá hra!!! hneď ako dokúpim lego našim deťom v škole, zahráme si to! 🙂

  • Yfča

   Som zvedavá, ako sa bude páčiť deťom! 🙂