09mar
2013
0

Lego – slovné hry

Lego duplo už u nás leží ľadom, aj mladší definitívne presedlal na klasické lego. Tak som pre veľké kocky hľadala nové využitie a zatiaľ sa zdá, že celkom úspešne. Oblepila som ich písmenkami a vymyslela k tomu niekoľko hier:
  • Boggle. Vezmi si všetky 4 kocky jednej farby. Postav z nich čo najviac slov. Slová si zapisuj. Môžeš aj súťažiť s kamarátmi, pravidlá si už dohodnete.
  • Abeceda. Dokážeš postaviť celú základnú abecedu? (Minimálne jedno písmenko bude vždy chýbať…)
  • Hlavolam. Vezmi si všetky 4 kocky jednej farby. Postav z nich takého hada, aby sa na každej jeho strane dalo prečítať zmysluplné slovo.
  • Lego boggle-had – popísané v nasledujúcom članku.
  • Postav dlhého hada zo všetkých kociek – nerozmýšľaj nad písmenkami, kocky pripájaj tak, ako ti prídu pod ruku. Hotovo? Začni hľadať skryté slová. 
  • Dúhový had. Vezmi si z každej farby jednu kocku a postav z nich slovo.
  • Veta. Skladaj vety, farby môžeš ľubovoľne kombinovať. Medzi slová ako medzeru vkladaj kocku bez písmen. 

Ako si vyrobiť písmenkové legové kocky pre tieto hry

Budete potrebovať legové „kocky“ so 4 cuplíkmi, po 4 kusy v 7 rôznych farbách, čiže celkom 28. Najjednoduchšie je vytlačiť si písmenká rovno na „nálepkový“ papier, stačí vám jedna A4. Môžete si ich stiahnuť vo worde, keď kliknete na odkaz:  lego-boggle. Nastrihať obdĺžničky s jedným písmenkom a nalepiť na kocky. Pozor! Ak sa chcete hrať všetky uvedené hry, nie je jedno, ako ich nalepíte. Treba dodržať farebné označenie. Nemusí byť nutne žltá na žltých kockách a červená na červených, ale písmenká rovnakej farby musia byť na kockách jednej farby. (Tažke môžete spokojne dať napríklad oranžové písmenká na ružové kocky.) A lepiť ich presne porade tak, aby sa dali vyskladať naraz všetky 4 slová. (Na predlohe na vytlačenie máte vlastne riešenie „hlavolamu“.) Napríklad žlté písmená treba lepiť nasledovne: na prvú kocku porade V, M, D, S, na druhú L, R, N, P, na tretiu A, O, E, Í a na štvrtú K, Ž, S, M. Keď ich v tomto poradí spojíte, mali by ste na jednej strane prečítať „vlak“, na ďalších „mrož, dnes, spím.“