29nov
2013
1

Slová s ä

Ako sme v našej domácej škole poriešili toto učivo zo slovenčiny? Priznám sa, najprv sme pracovali klasicky s pracovným zošitom. Až keď v ňom mal všetky úlohy hotové, zistila som, že si z toho pamätá len veľmi málo (a okrem toho ho to vrcholne nebavilo.) Pri ďalších podobných učivách už budem múdrejšia a klasický pracovný zošit rovno vynecháme. Osvedčil sa nám tento postup:

 • Prepíš básničku do zošita. (Básnička je v druhej miestnosti, môže byť napríklad aj prilepená na plafóne. Zošit, do ktorého treba písať, je zakázané brať z pracovného stola preč. Jednak je to zábavnejšie, ako obyčajné opisovanie textu, dvak treba viac zapojiť pamäť. Je vcelku pravdepodobné, že žiak sa básničku týmto spôsobom naučí naspamäť.) Básnička je z učebnice:
  Lienka bodky stratila,
  dve si sadli nad A.
  Do triedy sa vrátila,
  bodky nad A hľadá:
  mäkká päta, zvädla mäta,
  žriebätko má smäd.
  Tie slová si zapamätá,
  vie ich naspamäť.
  Zjedla múdrosť všetku,
  nedostala päťku.
 • Vyhľadaj (slovník, pravidlá slovenského pravopisu, google…) a vypíš si do zošita všetky slová, v ktorých je ä.  Dlhodobejšia alternatíva: pripevni si na určité miesto (chladnička, skrinka, apod.) veľký čistý papier, na ktorý postupne dopisuj slová s ä, keď sa s nimi stretneš v akomkoľvek texte (nie len v knihe: titulky v TV, nápis na obchode, reklamný leták atď).
 • Namaľuj plagát, použi v ňom čo najviac slov s ä
 • Postav z lega všetko, čo dokážeš z daných slov. Môj syn to potom sám odfotil, fotku upravil na počítači (používame Zoner Photo Studio), dorobil k nej popisky a nadpis, vytlačil si ju a založil.
 • Až po týchto prípravách sme sa pustili do pracovných listov, ale tentokrát som nad tým strávila viac času a pripravila mu niečo zábavnejšie. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comment (1)

 • Zuzana

  🙂 tak ste si to urcite s ä doma uzili 🙂 lego pracicka je fajna 🙂